New Jersey

Ülkenin doğu kıyısının orta kesimlerindeki eyalet New York, Pennsylvania, ve Delaware ile komşudur. ABD’nin en küçük eyaletlerinden olan New Jersey, New York’taki Manhattan adasına 2 tünel ve 1 asma köprüyle bağlanmıştır. Eyaletin bazı kesimleri New York ve Philadelphia metropolitan alanları içinde kalmaktadır.

New York ahalisi New Jersey için pek olumlu düşünmez

New Jersey’i çoğu Amerikalı New York City’e yakın olan kuzeydeki sanayi bölgesinden ibaret düşünmektedir ve pek de sevmemektedir. Coğrafi özellikler ve nüfus dağılımı göz önünde bulundurulduğunda New Jersey’in beş bölgeye ayrılabilir. Kuzeydoğu New Jersey, New York metropolitan alanı içinde kalır ve burada yaşayanların bir kısmı çalışmak için her gün New York’a giderler.

Kuzeybatı New Jersey, kuzeydoğu bölgesine nazaran daha ormanlık, dağlık ve kırsal bir alandır. Atlantik sahili kesimi veya diğer bir deyişle “Jersey Kıyısı” birçok oyun parkları, fast food mağazaları, oteller gibi yerlerin bulunduğu uzun ve güzel kumlu bir plajdır. Gerek tatilleri, gerekse sadece hafta sonu plaj için New Yorklular tarafından tercih edilen bir yerdir.

Wildwood

Wildwood sıkı çalışmaya ve kazanmaya hazır olan Work and Travel katılımcıları ve diğer uluslararası öğrenciler arasında popüler bir yerdir. Güneybatı New Jersey, Philadelphia metropolitan alanı içinde kalır ve Delaware Vadisi’nin bir parçasıdır. Beşinci kesim olan iç bölge ise eyaletin güney bölümünün iç kısımlarını kaplar. Güney kısmı oldukça kırsaldır ve New Jersey kıyısı (Cape May, Long Beach Island ve Barnegat Light) birçok göl, nehir, 40 eyalet parkı ve 11 eyalet ormanı ile istisnasız bir güzellik alanıdır. Büyük otellerde Atlantic City’de (doğu kıyısı Las Vegas) iş için ve yazın çalışmak için pek çok imkana sahiptir.

Turizm Endüstrisi gelişmiştir

Eyaletin New York City ve Philadelphia’ya yakın konumu nedeniyle konaklama ve turizm alanında faaliyet gösteren iş kolunda gelişmiş durumdadır. Ayrıca perakende ticaret, eğitim ve gayrı menkul de yoğun faaliyet yaşanan alanlardır. Newark Liberty Uluslararası Havalimanı dünyanın da en yoğun 20 havaalanı arasındadır.

Garden State

Deniz taşımacılığı ve uluslar arası nakliyat işi eyaletin stratejik konumu nedeniyle son derece gelişmiştir. Port Newark-Elizabeth Marine Terminali dünyanın en büyük konteynır limanları arasındadır.
Eyalet; yüzölçümünün büyük bir bölümünün yeşilliklerle kaplı olması, birçok orman barındırması sebebiyle Garden State (Bahçe Eyalet) ismiyle de anılır. Alternatif turizm ve doğa turizmi için bölgeyi tercih eden birçok Amerikalı bulunmaktadır.

Work and travel programının en çok yapıldığı eyaletlerden birisi

New Jersey’e, Mayıs sonu Haziran başında gelinirse konaklama yeri bulmak kolaydır ve grup olarak kiralanan evler çok uygun fiyatlara tutulabilir. Önceki dönem Work and Travel öğrencileri; çalışma ücretleri, fiyatlar ve iş yoğunluğu geniş ölçüde değişiklik gösterdiğinden dolayı, firma ile sözleşme imzalamadan önce çeşitli yerlerin görülmesini tavsiye etmektedir.