Work and Travel Self Placement

Work and travel Self Placement

 

Daha önce ABD’ye gitmiş veya Amerika’da bağlantıları olan katılımcıların kendi imkanlarıyla çalışma yeri ayarlamasıdır. İş verenler genellikle memnun kaldıkları öğrencilerle bir kez daha çalışabilmek için öğrencilere teklifte bulunabilir. Bu sebeple, öğrencilere work and travel self placement için iş sözleşmesi temin ederler. İş sözleşmesini ayarlayan öğrenciler, iş sözleşmesini work and travel şirketine iletirler. Sözleşmeyi alan şirket, sözleşmeyi yetit etmesi için sponsor kuruluşa gönderir. Sponsor sözleşmeyi ayarlayan işverene ulaşarak gerekli olanakları sağlıyorsa öğrencinin sözleşmesini onaylar

Sözleşmesi onaylanan öğrenci artık DS-2019 yasal çalışma belgesi ile birlikte vize işlemlerine başlayabilir. Self placement konusunda en dikkat edilmesi gereken husus, dolandırılmamaktadır. Piyasada bir çok sahte J1 işi satan internet sitesi her yıl onlarca öğrencinin canını yakmaktadır.

work and travel self placement aşamaları

  1. Öğrenci boş iş sözleşmesini acenteden temin eder,
  2. Öğrenci boş iş sözleşmesini doldurulmak üzere iş verene gönderir,
  3. Öğrenci iş sözleşmesinin doldurulmuş ve imzalı halini işverenden alır
  4. Öğrenci imzalı ve doldurulmuş iş sözleşmesini çalışacağı acentesine sunar,
  5. Acente sözleşmenin ilk kontrolünü yapar
  6. Acente sözleşmeyi onaylaması için çalıştığı sponsor kuruluşa gönderir.
  7. Sponsor kuruluş sözleşmedeki iletişim bilgilerinden işverene ulaşır
  8. Sponsor gerekli onayları ve varsa ek belgeleri aldıktan sonra işi onaylar
  9. Öğrenci artık DS-2019 ve SEVIS belgesi çıkarmaya, dolayısıyla work and travel self placament ile programa katılmaya uygundur.

Çalışacağınız işyerini kendiniz ayarlamanız durumunda, Work and Travel programına katılabilmek için sadece sponsor kuruma ihtiyaç duyarsınız. Bu nedenle,work and travel self placement, Full Placement Work And Travel programına göre oldukça ekonomiktir.