Work and Travel Programı

Resmi olarak nedir?

Work and Travel Programı ABD hükümeti tarafından organize edilen ve sadece üniversite öğrencilerinin yararlanabildiği dünyanın en büyük kültürel değişim programıdır. Work and Travel öğrencilere minimum maliyetle ABD’de sezonluk ve vasıf gerektirmeyen işlerde çalışma ve seyahat etme, aynı zamanda ABD’nin yaşam tarzı ve kültürünü yakından görme ve İngilizcelerini geliştirme imkanı sunmaktadır. Türkiye’den katılan adaylar için Work and Travel bir yaz programı olup, program süresi genellikle 4 ay civarında sürmektedir.  Öğrencilerin çalışabilecekleri süre, çalışma izin belgesi olan DS2019 formunda belirtilmektedir. Work and Travel katılımcıları, DS-2019 formunda belirtilen tarih aralığı dışında çalışamaz. Program süresinin uzatılması mümkün değildir.

Work and Travel kapsamında dört aylık program sürecinin tamamlanmasının ardından 30 günlük bir turist statüsü kazanılır. Bu dönem DS-2019 formunda yazılı olan programın çalışma tarihlerine dahil değildir. Bu otuz günlük dönemde, katılımcıların ülke içinde seyahat etmesine ve ABD’den ayrılmak için gerekli hazırlıkları yapmasına fırsat tanınır.

İçerik olarak nedir?

Work and Travel üniversite öğrencilerine tanınan ve her üniversite öğrencisinin en az bir kez yaşaması gereken gerçek bir kültürel değişim ve yurtdışı  deneyimdir. Work and Travel ile çok farklı bir tatil ve bireysel gelişim deneyimi  yaşayabilir, Amerika’yı gezerek farklılıklarını keşfedebilir, birçok farklı ülkeden insanla tanışabilir ve İngilizce pratik yapma imkanı elde edebilirsiniz. Work and Travel programından maksimum verim alabilmek ve kültürel değişim deneyimi elde edebilmek için en önemli olan husus, programı iyi anlamak ve bunu her şeyden önce bir tecrübe olarak yaşayabilmektir. Work and Travel programı çok detaylı bir biçimde önceden planlanabilecek ve hiçbir sorun yaşamadan geçirilebilecek bir yaz tatili değildir. Çünkü bu programın oluşmasında birçok kişi ya da uluslararası kurum rol almakta ve bu da birçok şeyin önceden öngörülememesine neden olabilmektedir. Daha detaylı olarak açıklamak gerekirse work and travel deneyiminiz, sizin de içerisinde bulunacağınız aşağıdaki kişi ve kuruluşların hareket, tercih ve kararlarına göre değişkenlik gösterecektir.

  1. Katılımcı
  2. Danışman şirket
  3. Sponsor kuruluş
  4. İşveren firma
  5. Amerikan Konsolosluğu ve Elçilik
  6. Havayolu şirketi

Bu kadar çok kişi ve kuruluşun ortak bir noktada senkronize hareket etmek zorunda olması; buna ek olarak da bireysel beklentiler ve ekonomik durumun da bir değişken olarak  görülmesi durumunda, work and travel programının aslında her şeyiyle önceden planlanabilecek ve mükemmeliyet aranabilecek bir program olmadığı, tam bir uluslararası kültürel değişim olduğu sonucuna varılabilir.

Evet, bu program uluslararası bir kültürel değişim programıdır ve birçok şey önceden planladığınız biçimde olmayabilir. Programa katılmadan önce en çok sorgulamanız gereken nokta da budur. Work and Travel sürecince birçok engel ve sorunla karşılaşabilirsiniz ve bu durumların bir kısmında kendi inisiyatifinizi kullanarak çözümler üretmek ve kararlar vermek zorundasınız.  Siz bu deneyimi yaşamaya hazır mısınız?

Korkmayın, sizden önce binlerce öğrenci bunu başardı ve çok memnun oldu!  1999 yılında bir kaç öğrenci ile başlayan Work and Travel programına 2017 sezonunda ülkemizden 5500 öğrenci katıldı ve Türkiye Work and Travel katılımcısı gönderen en büyük 3.  ülke haline geldi.  Bu büyük yükseliş ve katılımcı sayısının tavsiye ile hızla katlanması bir tek şeyi açıklıyor. Work and Travel programı gerçekten de yaşanması gereken muhteşem bir deneyim ve unutulmaz bir yaz macerası…