New York

New York eyaleti ve New York şehri birçok Work and Travel katılımcısı için en gözde yerlerdendir.

New York eyaleti, ülkenin kuzeydoğu bölgesinde yer almaktadır. Başkenti Albany, en büyük ve en tanınan şehri ise New York Şehri’dir. 62 vilayeti bulunmaktadır ve en çok nüfusa sahip üçüncü eyalet konumundadır. Kanada’nın Quebec ve Ontario bölgelerine sınırı bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük şehir olan ve ülkenin; finans kültür ulaşım ve üretim merkezi sayılan New York Şehri bu eyalette bulunmaktadır.

Biraz fazlaca metropol New York

New York Şehri, Amerika Birleşik Devletleri’nin nüfus bakımından en kalabalık kentidir.

New York, bir göçmen kentidir. Kentte yaklaşık 170 ayrı dil konuşulmaktadır ve her üç kişiden biri Amerika Birleşik Devletleri dışında bir ülke doğumludur.

New York City Bunacerlerin seyahatlerine başlayıp bitirdikleri yerdir. 24 saat açık olan metrosu ve yoğun trafiğiyle “hiç uyumayan şehir” olarak adlandırılmaktadır ve New York’dan evinize uçmadan önce birkaç gün kalmak için güzel bir yerdir. Çalışacağınız yeri önceden ayarlamadan bu şehirde çalışmamanızı önermekteyiz ve iş rekabeti açısından konaklama serttir, ekonomik konaklamayı bulmak neredeyse imkansızdır ve yaşama masrafı yüksektir, para çabucak tükenmektedir!

Amerika’lıdan çok yabancı var

Kenti yılda yaklaşık 40 milyon turist ziyaret eder. Turistlerin ziyaret ettiği başlıca mekanlar Empire State Building, Times Square, Brooklyn Köprüsü, Broadway, Metropolitan Museum of Art, MoMa, Bronx Hayvanat Bahçesi ve Madison Avenue’da bulunan alışveriş merkezleridir. Central Park, ABD’nin en çok ziyaret edilen parkıdır. New York’un yemek kültürü çok geniştir. Özellikle bagel ve şehre özgü pizza en ünlü yiyeceklerdir. Bir çok ülkeye ait otantik yemek sunan lokantalar bulmakta mümkündür. Work and Travel katılımcıları bu bölgelerde rehberlik, kasiyerlik, garsonluk gibi işlerde çalışabilirler.

New York City’den başka da New York eyaletinde görülecek yerler vardır. Adirondack Dağları güzeldir ve çoğu tatil yerleri merkezdeki Finger Lakes bölgesinde bulunmaktadır. New York City’nin doğusunda Long Island’da tatil yerleri (eşsiz Hamptons dahil) vardır fakat konaklama pahalıdır. Rochester, Buffalo, Syracuse ve Albany gibi daha büyük şehirleri göz ardı etmeyin. Sadece kısa bir tren yolculuğu ile ulaşılan birçok spor klüpleri Work and Travel katılımcılarına iş sunmaktadır.

Bu eyaleti özellikle Amerika’yı gezmek, yeni kültürler tanımak ve İngilizce pratik yapmak isteyen, “para biriktirmeyi” hedeflemeyen Work and Travel katılımcılarına öneririz.