Work and travel’da Konaklama

Work and Travel programında en önemli konularda birisi de şüphesiz konaklayacağınız yerdir. Work and travel’da Konaklama konusunda sizlere yer sağlayabilecek birden fazla kurum vardır ve bu kurumların güvencesi ile konaklamanız ayarlarnır. 

Work and travel’da Konaklama genelde işveren tarafından sağlanır. Bu durumda konaklayacağınız yer, özellikleri ve haftalık ücreti gibi hususlar daha önceden size bildirilir. Konaklama eğer işveren tarafından sağlanıyor ise, konaklama bedeli öğrenciye ödenen maaştan düşülür. Bazı işverenler, kalacağınız yer için depozito yatırmanızı talep edebilir ve program bitiminde de bu depozitoyu size iade eder.

İşverenin konaklama sağlamadığı durumlarda sponsor kurum öğrenciye konaklama yapabileceği öğrenci hosteli, pansiyon veya kiralık yerlerin listesini verir. Öğrenci kendisine gösterilen yerler arasından bir seçim yapar.

Konaklama ücret

Bulunulan şehre, kalacağınız ortama, içerdiği olanaklara, mobilya ve eşya durumuna ve daha birçok niteliğe bağlı olarak değişmektedir. Work and travel’da Konaklama ücretleri tek bir fiyat tarifisinde olmaz. Konaklamanız çalışacağınız iş yerine göre bazen ücretsiz fakat çoğu zaman ise haftalık 30$’dan 100 $’a kadar bir ücretle gerçekleşebilmektedir. Özellikle New York gibi çok pahalı yerlerde haftada 200-250 dolar konaklama bedeli ödeyen öğrenciler de vardır.

Kimi öğrencilerin Amerika’da tanıdığı olduğu için kendi kalacağı yeri kendisi ayarlamak istemektedir. Self placement Work and Travel seçeneğimizde, katılımcılarımız kendi konaklamalarını kendileri ayarlayacaklardır.

WAT katılımcıları genelde üç farklı yerde kalmaktadır:

  1. Hosteller: Bizdeki karşılığı pansiyon demek olan hosteller öğrencilerin en çok tercih ettiği yerlerdir. Hostellere ödemeler haftalık yapılır. Fiziki şartları değişiklik gösterir. Kimi hostellerde banyo ve tuvalet belli bir grup öğrenci ile ortak kullanılırken kimi hostellerde ise bunlar oda içinde, odada kalanlara aittir. Bazı hostellerde klima, micro dalga fırın, telefon, TV, uydu anteni bulunurken kimlerinde bunlardan bir kaçı bulunabilir. Ücrette bu kriterlere bağlı olarak değişir. Hostel ücretleri haftalık 50 ila 100 dolar arsında değişebilmektedir.
  2. Yurtlar: Yurtta konaklama, genelde kurumsal bazı işyerleri tarafında öğrencilere sağlanan bir imkandır. Yurttaki odaların imkanları ve ücretleri, hostellerde sunulan imkan ve ücretlerle benzerlik gösterir.
  3. Evler: Evde konaklama, genellikle öğrencilerin Amerika’ya gittikten sonra tercih ettiği bir konaklama şeklidir. Amerika’ya giden öğrenciler belli bir uyum dönemi geçirdikten sonra arkadaş grubu ile birlikte ev tutup kalmaktadır. Bu tamamen öğrencilerin istekleri doğrultusunda olmaktadır ve ev tutmadaki zorluklar sebebi ile az tercih edilen bir konaklama şeklidir.