İş Listeleri Hakkında Önemli Uyarılar ve Öneriler

Amerika’da güzel bir yaz tatili geçirmek ve Amerika macerası yaşamak isteyen work and travel katılımcılarının en çok ilgi duydukları ve araştırdıkları hususlardan biri de WAT iş listeleridir. Bir çok şirket Ekim ayında başlayarak sezon boyu değişik iş listeleri yayımlayarak work and travel adaylarını çekmeye çalışırlar. Her yerde iş listeleri adete uçuşur. Ancak katılımcıların mağduriyetini önlemek ve doğru bilgilendirme yapabilmek için bu noktada bazı önemli uyarı ve bilgilendirmelerin yapılması gerekiyor.

Şirketlerde görebileceğiniz iş listeleri içerik bakımından temel olarak 3 çeşittir.

1- Sponsor kuruluşların  tek bir şirkete sabit olarak verdiği iş kontenjanları
Amerika’daki belli başlı büyük sponsor kuruluşlar her ülkede bir ya da en fazla birkaç  partnere sahiptirler. Bu sponsor kuruluşlar o ülke için belirledikleri iş kontenjanlarını sadece bu şirketlere tanımlarlar ve bu şirketler dışında o işlere başvuru yapamazsınız.  Bunun en avantajlı yönü ise, 2. maddede açıklayacağımız durum olan, aynı işin ve kontenjanın aynı anda birçok şirket tarafından dolduruluyor olmamasıdır. Genellikle en güvenilir ve doğru iş listeleri bu işleridir. Ülkemizde bu uygulamayı yapabilen güçlü şirketlerin sayısı bir elin parmaklarını  geçmeyecek kadar azdır.

2- Sponsor kuruluşların  partneri olduğu çok sayıda danışmanlık şirketine aynı anda verdiği “havuz iş listeleri”.
Bazı sponsor kuruluşlar ise ilgili ülke için ayırdıkları kontenjanları, o ülkede sahip oldukları çok sayıdaki partner şirketin kullanımına açarlar. Aynı iş listesini aynı zamanda bir çok şirket öğrencilere tanıtmaya başlar. Bu iş listelerinin ve kontenjanların kontrolü kesinlikle WAT şirketinde değildir. Çok beğenip tercih etmiş olduğunuz iş seçeneği çoktan dolmuş olabilir.  Özellikle küçük şirketler en çok bu tip sponsorları bulabildiğinden, sundukları iş listeleri de bu özellikte olacaktır. Uzun excel iş listeleri genelde bu tip iş listeleridir. Bu durum tercih ettiğiniz şirketin ve programın kalitesini doğrudan etkileyen bir unsurdur.

3- Şirketlerin kendi araştırmalarıyla bulduğu ve listelerine ekledikleri işler.
Ülkemizde sadece birkaç şirket Amerika ile bağlantı kurup kendi işverenlerini bulmayı tercih etmektedir. Oldukça zor olan bu çalışma şekli ile şirketler kontenjanlarını sadece kendileri kullandıkları iş seçenekleri üretebilmektedirler. Çok ciddi deneyim ve profesyonelik gerektiren bu uygulamayı tecrubesiz şirketlerin yapması ise önemli sorun ve mağduriyetlere neden olabilmektedir.

WAt şirketlerinin iş listelerinin içerikleri genellikle yukarıde belirtildiği biçimde oluşur. Ancak buna ek olarak, her görmüş olduğunuz iş listesini aynı gibi değerlendirmek de çok büyük bir hata olabilir. Geçtiğimiz dönemlerde bazı şirketlerin uydurma iş listeleri yayınladıkları defalarca görülmüştür.

Sahte  iş listelerinin en belirgin özellikleri;

1- Çok uzun olması:  Hiç bir sponsor tek bir şirkete yüzlerce farklı seçenekten oluşan uzun bir liste veremez.
2- İşveren kuruluşun adının yazmaması:  Uydurma iş listeleriin en karakteristik özelliklerinden biri de işverenin adının yazılmaması, bunun yerine sadece iş/sektör tanımı yapılmasıdır. ” Otel, satış işi, eğlence parkı, Fastfood ” gibi.
3- Lokasyon bilgisi:  Bu tip iş listelerinde çoğu zaman lokasyon bilgisi olarak sadece  “eyalet adı” yazar. Örn. Florida’da fastfood işi.
4- Aranan özellikler  yazmaz. Her işverenin işe alacağı elemanda aradığı özellikler vardır. Dil seviyesi, yaşı, cinsi, varış tarihi vb.  Uyduruk iş listelerinde bunlar genelde bildirilmez  ya da kısmi olarak değinilir.

Gördüğünüz gibi, work and travel iş listeleri ve şirketler hakkında araştırma yaparken ve karar verirken dikkatli olmanız gereken önemli unsurlar var. Bu yüzden birçok şirketi ve iş listelerini değerlendirirken bu kriterleri göz önünde tutmanız doğru bir karar vermeniz için çok önemlidir.

Sorunsuz work and travel bir work and travel işi seçmek için ;

1- Kesinlikle herhangi bir iş ya da bölge üzerinde takıntı yapıp, sırf sizin istediğiniz iş ya da bölge var diye bir şirketi tercih etmeyin. Araştırmacı olun ve seçeneklerinizi geniş tutun.
2- İşverenle ya da işverenin yetki verdiği sponsor kuruluşla gitmeden önce yüzyüze görüşebileceğiniz ve doğrudan teyid alabileceğinz işleri seçin. İşverenle Amerika’dayken tanışmak büyük risktir. Bunun için en sağlıklı yol işvernelerin doğrudan alım yaptıkları iş fuarlarına katılmaktır.
3- Şirketinizin sizi göndereceği işyerine daha önce öğrenci göndermiş olmasını tercih edin. Bu riski çok azaltacaktır.
4- Unutmayın, güçlü ve büyük sponsorlar, deneyim ve iş hacimleri nedeniyle genellikle büyük şirketlerle çalışırlar.

Bu bilgiler ışığında en doğru şirket ve işi seçerek güzel bir work and travel deneyimi yaşamanızı dileriz.

Okumanız tavsiye edilen diğer yorumlar.
İş listeleri hakkında önemli uyarılar ve öneriler.
Şirket seçerken fiyat oyunlarına dikkat edin !
İşporta tipi Work and Travel !!!