Work and Travel Macerası…

 

Work and Travel ABD bir öğrenci değişim programı olması ve bunun yanı sıra Amerika ya giden öğrencilere çalışma hakkı tanıması sebebiyle eşsiz bir program. Bu programla beraber Amerika da 3-4 ay gibi bir süreyi en az maliyetle geçirmek ve güzel bir yurtdışı tecrübesi yaşamak, bilhassa farklı bir kültürün hâkim olduğu ve yabancı bir dilin konuşuldu Amerika gibi bir ülkede profesyonel olmasa da iş tecrübesi edinerek çalışma koşullarını görmek her üniversite öğrencisi için pek tabii mümkün. Fakat programı doğru bir şekilde ele almak ve maksimum seviyede programdan yararlanmak Work and Travel şirketleri, sponsorlar ve öğrenciler arasındaki uyum, karşılıklı yapılacak olan fedakârlıklar ve anlaşmalar ile beklentileri doğru ayarlamakla mümkün olacaktır. Aşağıda öğrenciler Work and Travel ın olmazsa olmazıdır diyebileceğimiz bazı örnekleri bulabilirler:

1-Gidiş amacının belirlenmesi, uygun şirket ve uygun iş seçimi: Öğrenciler Work and Travel a katılma amaçlarını mutlaka programa dâhil olmadan önce belirlemedir. Belirlenen hedefler doğrultusunda isteklere en uygun şirket seçilmeli ve iş seçimi de yine belli kriterler belirlenerek etraflıca düşünülerek yapılmalıdır.

2-İngilizce seviyesi: Work and Travel programının temel amacı İngilizce geliştirmek değildir. Program değişim programı olarak düşünülmeli ve katılmadan evvel belli bir seviyede İngilizce konuşma becerisine sahip olmanın gerekli olduğu bilinmelidir. Program öğrencilerin İngilizce konuşma tecrübelerine olumlu yönde yansıyacaktır; fakat bu katkı öğrencilerin Amerika da gösterecekleri çabaları oranında olacaktır.

3-Konaklama: Work and Travel öğrencilerinin akıllarını en fazla kurcalayan meseleler arasında konaklamanın nasıl ayarlanacağı konusunu mutlaka vardır. İşverenlerin bir kısmı öğrencilere konaklama ayarlarken bir kısmı konaklama konusunda herhangi bir çözüm sunmaz. Aslında Work and Travel programı konaklama konusunu tamamıyla öğrencinin tasarrufuna bırakmıştır. Fakat yabancı bir ülkede konaklama ayarlamak, özellikle de yoğun olan bölgelerde sezonluk konaklama ayarlamak her zaman kolay olmayabilir. Bu sebeple, Work and Travel programıyla beraber ABD ye varmadan evvel konaklamanızın ayarlanması çok önemlidir. Bu konuda Work and Travel şirketleri öğrencilere yardımcı olmakta ve yol göstermektedirler.

4-Gidilecek yer ve çalışılacak iş hakkında yeterince bilgi sahibi olmak: Öğrenciler Work and Travel programına katılmadan evvel mutlaka gidilecek yer ve çalışacakları iş yeri hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Work and Travel şirketleri bu konuda öğrencilere yardımcı olmaktadırlar; ama öğrenciler de mutlaka rahatlıkla ulaşabilecekleri kaynaklardan gidecekleri bölge, yapacakları iş ve koşulları hakkında yeterli araştırmaları yapmalıdır.

5-Kurallara uymak: Amerika kısaca kurallar ülkesi olarak tanımlanabilir. İşyerinde ve sosyal ortamlarda kurallara uymak her Amerikan vatandaşının görevi olduğu gibi Work and Travel ile programa katılan öğrencilerin de yapması gereken önemli şeylerden bir tanesidir.

6-Sabretmek: Work and Travel programı Türkiye ki süreç; mülakatlar, iş yerleşimi, vize aşaması da hesaba katıldığında uzunca bir zaman dilimine denk gelmektedir. Bu süreç sabır, kendine güven ve özveri gerektirmektedir. Yabancı bir ülkede ilk defa çalışma ve yaşama deneyimi elde edecek öğrenciler programın Türkiye ve Amerika ayaklarında sabırlı davranmalı, ufak zorluklara boyun eğmemelidir. Yeri geldiğinde bağımsız karar alma yetilerini kullanmayı bilen, kendine güvenen, kurallara uyarak programın gerekliliklerini sağlayan öğrenciler sorunsuz bir şekilde Work and Travel programını icra edebilirler.

7-Planlı ve programlı hareket etmek: Work and Travel programında özellikle gezi planı yapacak öğrenciler gezecekleri, görecekleri yerleri bir program dâhilinde ayarlamalıdırlar. ABD nin oldukça büyük bir ülke olduğu hesaba katılmalı, gidilecek mesafeler önceden ölçülmeli, seyahat edilecek gün sayısı ve maddi imkânlar doğru bir şekilde ayarlanmalıdır.

8-Arkadaş edinmek: Work and Travel bir kültürel değişim programıdır. Dünya üzerinde birçok ülkeden öğrencinin katıldığı bu programda kültürel alışveriş ve yeni insanlarla tanışmak büyük önem arz etmektedir. Hem sosyalleşmek, güzel vakit geçirmek hem de İngilizce dil seviyesini artırmak için arkadaş edinmek çok önemlidir.

9-Kendini keşfetmek: Work and Travel programının en güzel kazanımlarından bir tanesi de öğrencilerin farklı bir ortamda ailelerinden ve Türkiye deki arkadaşlarından uzakta kendi kendisiyle kalması ve hayatını kendi kazandığı parayla idame ettirebilmeyi sağlamasıdır. Work and Travel programıyla beraber öğrenciler belki de hayatlarında ilk defa kendi paralarını kazanacak, kazandıkları parayla alışverişlilerini yapacak, seyahat planları düzenleyerek yeni yerler görecek bu sayede de kendi sınırlarının farkına vararak özgüvenlerini tazeleyeceklerdir.

10-Keyif almak: Work and Travel programı temelde her üniversite öğrencisinin rahatlık üstesinden gelebileceği bir programdır. Fakat programdan maksimum seviyede yararlanabilmek için kendine güven, bulunduğun ortama kolay uyum sağlama ve orada yaptığın işin sezonel olduğunun bilincide olmak gerekir.