Work and Travel Kayıt Tarihleri

Work and Travel programı, Amerika’nın en güzel tatil beldeleri, en lüks otelleri ya da en büyük eğlence parklarında çalışma imkânı sunmaktadır. İngilizce pratik, Amerika’da iş tecrübesi, muhteşem bir tatil ve kişisel gelişim fırsatı sunan programda iş ve bölge seçimini etkileyen en önemli faktör Work and Travel Kayıt Tarihleridir.

Work and Travel kayıt dönemi Eylül ayında başlamakta ve kayıtlar Nisan ayının sonuna kadar devam etmektedir; ancak, Türkiye, Work and Travel katılımcılarının en fazla olduğu ülkelerden biridir. Bu yoğun katılım nedeniyle, özellikle Ocak ayından itibaren, sponsor kuruluşlar, ABD Konsoloslukları, havayolu şirketlerinde kalabalıklar oluşmakta, vize randevularında sıkıntılar yaşanabilmekte, ekonomik uçak bileti fırsatları kaçırılmakta, daha da önemlisi popüler iş ve lokasyonlar erken kayıt yaptıran öğrenciler tarafından doldurulmaktadır. Bu nedenle Work and Travel kayıt tarihlerine dikkat etmek ve erken başvuru yapmak neredeyse “hayati önem” taşır.

WAT kayıt başvurusu tarihlerini dört döneme ayırmak mümkündür. Başvuru tarihinizi aşağıdaki bilgiler çerçevesinde belirlemenizi öneririz:

1. ÇEYREK

Kayıt Tarihleri: 1 EYLÜL   30 EKİM
Kontenjan doluluğu: % 0- 15
Arzu edilen iş ve bölgeye kabul olasılığı: %95

En avantajlı kayıt ve başvuru tarihleridir. Bu dönemde kayıt olan öğrenciler, çok geniş iş ve bölge seçeneklerine sahiptirler ve bu seçeneklerin neredeyse tamamında kontenjanlar açıktır. Bu dönemde başvuru yapan öğrencilerin CV’lerini çok fazla işveren görür ve öğrenciler fazla rekabet olmadığı geniş seçenekler içinden, popüler bölge ve işverenlerden kolay ve hızlı kabul alırlar. Bu dönemde kayıt başvurusu yapan öğrenciler pasaport ve diğer resmi işlemlerini de zorlanmadan birkaç günde halledebilirler. İlerleyen dönemlerde bu işlemler çok uzun zaman alabilir.

2. ÇEYREK

Kayıt tarihleri: 1 KASIM –  31 ARALIK
Kontenjan doluluğu: % 15 – % 65
Arzu edilen iş ve bölgeye kabul olasılığı: %75

Work and travel başvurusu için uygun bir kayıt tarihidir. Türkiye’de öğrencilerin yoğunlukla kayıt oldukları bir dönemdir. Kontenjanların en hızlı dolmaya başladığı, hızlı hareket edilmesi gereken bir dönemdir. Özellikle iş fuarlarında yer almak ve indirimli kayıt avantajlarından yararlanmak isteyen öğrencilerin bu tarihler içinde work and travel kayıtlarını yaptırmaları çok önemli. Vize randevuları ve vize başvuruları rahattır. İşlemler kısa sürer, vize başarı oranı çok yüksektir.

3. ÇEYREK

Kayıt Tarihleri: 1 OCAK –  28 ŞUBAT
Kontenjan doluluğu: % 65 – % 90
Arzu edilen iş ve bölgeye kabul olasılığı: % 55-65

Türkiye’de öğrencilerin en yoğun başvuru yaptığı, her alanda yığılma ve kuyrukların oluştuğu work and travel kayıt tarihleridir. Bu yoğunluk nedeniyle hâlihazırda belli oranda dolmuş olan kontenjanlar anlık olarak kapanır. Öğrenciler birden fazla kez iş tercihinde bulunmak zorunda kalabilir. Kontenjanlar dolmak üzere olduğundan işveren ve sponsor kuruluşlar iş kabullerinde normalden daha seçici olurlar. Pasaport başvuruları ve resmi işlemlerde süreç daha uzun olur. İş fuarlarının en yoğun olduğu, en çok öğrencinin işe yerleştiği, konsoloslukta yığılmaların oluşmaya başladığı kayıt tarihleridir.

4. ÇEYREK

Kayıt Tarihleri 1 MART  – 15 NİSAN
Kontenjan doluluğu: % 90 – % 100
Arzu edilen iş ve bölgeye kabul olasılığı: % 15-25

Work and travel kayıtlarında son tarihlerdir. Kontenjanların büyük bölümü dolmuş olduğundan, iş ve bölge seçenekleri sınırlı olur. Bu tarihler aynı zamanda çoğu iş fuarı için de geç kalınmış bir dönemdir. Adayların bütün işlemleri için çok sınırlı zamanı kalır, çok acele etmeleri gerekir. Konsolosluklarda vize randevuları yoğunluk nedeniyle Mayıs, Haziran aylarına doğru verilebilir.