Work and travel ile ne kadar para kazanılır?

Work and Travel programına katılan birçok adayın ilk aklına gelen sorulardan biri doğal olarak ne kadar para kazanacağı sorusudur. Çalışmak ve para kazanmak Work and Travel programının zaman büyük bir kısmını almaktadır ve tabii ki katılımcılar için önemlidir. Ama unutmamak gerekir ki çalışmak ve para kazanmak  Work and Travel programının travel bölümü için finansman sağlamak ve Amerika’da bulunduğunuz sürece yeme içme ve konaklama masraflarınızı karşılamak içindir. Her şeyden önce Work and Travel programına para kazanmak ve birikim yapmak amaçlı katılmamanız gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz. Para kazanıp gelir elde etmek programın bir amacı değil sadece bir aracıdır.

Work and Travel katılımcıları çalışma olarak birçok farklı alanda görev alsalar da genel olarak kazançları aynıdır. Yaz döneminde genellikle turizm ve turizmi destekleyen yan sektörlerde bulunan Work and Travel işleri arasında sıklıkla oteller, restaurant ve fastfood zincirleri, eğlence parkları, süpermarketler, aqua parklar bazı mağaza ve küçük satış noktaları göze çarpar. Adayların %90’ı bu tip işlerde çalışırlar. Bahsedilen iş gruplarında haftalık çalışma saati ortalaması 32-40 saat olup, saatlik kazanç ortalaması 7.50 – 11 USD civarında olur.  Bazı adaylar ek mesai (over time) ya da ikinci bir iş yaparak ekstra gelir elde etmeye çalışırlar. Bu tablo work and travel katılımcılarının %90 oranda gördükleri tablodur ve siz de hesaplarınızı buna göre yapmalı, beklentilerinizi buna göre oluşturmalısınız.

Her yıl bazı iş gruplarında daha yüksek kazanç dedikoduları çıkartılsa da, genellikle bu birkaç istisna öğrenciyi geçmez. Daha çok para kazanmak isteyen öğrencilerin bir kısmı eskiden Alaska balık işlerinde çalışmayı tercih ederlerdi ama Amerikan hükumetinin aldığı bir takım kararlar ile Work and Travel programını kültürel değişim amacından çıkarıp tamamen ticari bir araç gibi kullanılmasını engellemek ve öğrencilerin daha sosyal islerde çalışıp hem kendi kültürlerini daha iyi tanıtma hem de Amerikan kültürünü daha yakından tanımaları için Alaska balık fabrikası işleri ve buna benzer bir şok iş yasaklanmıştır. Yasaklanan islerden bir diğer ise öğrencilerin yüksek kazançlı olarak bildikleri Padicab işleridir.

Daha yüksek gelir elde etmek isteyen öğrencilerin yeni gözdesi Utah – Colorado – Wyoming – Arizona eyaletlerindeki milli parklar ve otel işletmeleridir. Burada öğrenci hem konaklama gibi masraflarını düşürmekte hem de para harcayacak çevresi çok bulunmadığından parasını muhafaza edip birikim yapma olasılığı elde etmektedir.

 

Sonuç olarak; bir kültürel değişim ve deneyim programı olan Work and Travel’ da çalışmanız da önemli etken öğrencinin işini iyi ve severek yapması ve işvereni ile iyi ilişkiler kurmasıdır. Dünyanın her yerinde işverenler çalışanlarından aynı hassasiyetleri ister ve beklerler. Work and Travel programında ayni işyerinde aynı pozisyonda ve aynı şartlarda çalışıp sene sonunda farklı para kazanan binlerce öğrenci mevcuttur. Bunun en önemli sebebi, işini daha iyi ve severek yapan, kurallara uyan öğrencilerin işveren tarafından daha şok değerlendirilmesi ve daha fazla saat alarak diğer mesai arkadaşlarına göre fark oluşturmasıdır. Eğlence ve sosyalleşmenizin bir parçası olmalıdır. Programın standart senaryosu da sizin turistik işlerde çalışıp, hem para kazanmanızı hem de kazandığınız para ile Amerika maceranızı gerçekleştirip, arkadaşlarınızla hoş vakit geçirmeniz, bireysel gelişiminize katkı sağlanması üzerinedir.