Work And Travel Deneyimi – Kardelen Aksu

Öncelikle Merhabalar ,7251098105820791760

Bi yerlerde bu yazıyı okumaya başladıysanız muhtemelen bu yaz hayatınızın en güzel yazını geçireceksiniz. Size bu zorlu ama mükemmel sonuçlanan süreçten bahsetmek isterim. Amerikaya gitme kararını nasıl aldım pek hatırlamıyorum ama bu kararı aldığımda ailem tabi ki izin vermedi, ilk bir ay her gün bir arkadaşımla beraber araştırma yaptık. Hiç tanımadığımız insanlara mesajlar attık, hemen hemen tüm work and travel şirketlerini gezdik diyebilirim. Armada Grandee ye ilk geldiğimizde bir çok şirketi gezmiştik ama hiç biri bize danışmanımız ile olan görüşmemizde ki sıcaklığı ve güveni vermemişti. Daha sonra da araştırmaya devam ettik ama aklımız hep Armada Grandee de kaldı. Artık okumadığımız blog sayfası konuşmadığımız insan kalmamıştı ki en sonunda kayıt olduk. İyi ki de kayıt olmuşuz. Yazının devamında okuyacağınız zorlu süreçleri bize aile sıcaklığında destek oldular. Ben iki arkadaşımla Wisconsin Dells’e gittim ama sanki danışmanımız da hep bizimle beraberdi. Kayıt olduktan sonra tüm zorlu süreç başladı. Ailemi zar zor ikna ettim derken arkadaşlarım bile karşı çıkmaya başladı. Sen yapamazsın, geri dönersin, 3 ay çok uzun nasıl dayanıcaksın gibi bir sürü cümle duydum ama ilk defa karar vermiştik ve tüm söylenenlere kulağımızı tıkadık.. Mülakatları geçtik ettik derken ben bu sırada okulu boşladığım için tüm finallerim ve vizelerim kötü sonuçlandı. Ortalamam o kadar düşüktü ki tüm dünya başıma yıkıldı ya vize alamazsam diye kendi kendime pişmanlık duydum daha sonra tabi ki çalışıp ortalamamı da yükselttim artık sadece fuar gününü beklemek kalmıştı. Fuar günü de geldi çattı ve biz işi alamadık.. Tabi yine tüm dünya başımıza yıkıldı. Ama Armada Grandee?nin desteğiyle bize yeni bir iş görüşmesi sağlandı ve sonunda işimizi aldık. Şimdi böyle yazınca okuyup geçiliyor ama gerçekten hayallerinizin yıkılması çok zor ve çok üzücü bize bu süreçte danışmanımız hep destek oldu. Armada Grandee ye sonsuz teşekkürler 🙂 İş fuarından sonraki en önemli aşama tabi ki vize..

 

Vize

Amerikadan vize almak gerçekten herkesin şaşkınlıkla karşıladığı bir durum. Ama korkmayın şirket size bu konuda her türlü yardımı sağlıyor. Ben vize görüşmesine gittiğimde her şey yine ters gidecek diye çok korkmuştum ama sonunda vizeyi de almıştım artık sadece geriye beklemek kalmıştı. Ailemden arkadaşlarımdan bir hafta bile uzak kalmış bir insan değildim.Giderken onlardan ayrılmak benim için çok zor oldu sürekli süprizler hoşcakal partileri ağlamalar derken kendimi havaalanında buldum. Bunların hepsi birer süreç ağlamalar dediğime bakmayın amerikadan ayrılmadan 1 hafta öncesinde ağlamaya başladım. Gözünüzü açıp kapayıncaya kadar o mükemmel yaz hemen geçiyor. Mutlaka gideceğiniz eyaleti araştırın amerika diyince hepimizin aklına uzun binalar lüks yaşamlar geliyor fakat work and travel tam olarak bu değil. Öncelikle tüm önyargılarınızı burada bırakın. Asla yapmayacağım dediğiniz her şeyi tam da orada yapıyorsunuz. Mesela ben ki evde hiç bir iş yapmayan Kardelen üç ay boyunca housekeeper olup oda temizledim.

Gerçekten hayal edemeyeceğiniz kirli odalar oluyordu ama tek bir pişmanlık duymadım. İmkanınız varsa mutlaka gidin. Korkmayın. Amerika dan bir sürü iyi kilerle döneceğinizden eminim. Ben işverenimle ilgili de problemler yaşadım fakat Armada Grandee ekibi yine desteğini eksik etmedi zorlu sürecimin sonunda arkadaşımla beraber yılın elamanı bile seçildik. Ardından ?mükemmel? travel yolculuğumuz başladı? Bizim için düş olarak kalmayan hayallerimizi gerçekleştirdik. Deli gibi alışveriş yaptık. Çok güzel dostluklar edindik. Tüm zorluklar bizim için sadece tecrübe oldu. Eğer bu yola baş koyduysanız ve engellerde aşılacak gibiyse mutlaka gidin. Work and Travel konusunda Armada Grandee ailesi sizin için doğru adres. Teşekkürler 🙂

Kardelen Aksu
İstanbul Aydın Üniversitesi