Virginia

CIA ile Pentagon

Virginia  7,7 milyon nüfusuyla Amerika’nın büfus bakımından en büyük onikinci eyaletidir. Atlas Okyanusu sahilinde bulunan eyalet, Amerika’nın kalbi Washington DC’ye oldukça yakın olması ve CIA ile Pentagon’a ev sahipliği yapması nedeniyle stratejik bakımdan da bir önem teşkil eder. Virginia eyaleti ABD’de en çok başkan (George Washington, Thomas Jefferson, James Madison, James Monroe, Woodrow Wilson, William Henry Harrison, John Tyler ve Zachary Taylor) çıkaran eyâlet olduğundan dolayı, kendisine “Mother of Presidents” (Başkanların anası) ismi yakıştırılagelmiştir.

Askeriye, çiftçilik ve işletmelere dayalı bir ekonomi

Ekonomisine baktığımızda, Virginia’da daha çok  askeriye, çiftçilik ve işletmelere dayalı bir ekonomi mevcuttur. Mesleklerin üçte birini hizmet sektörü kaplamaktadır. Amerika’nın gelişen teknoloji merkezi halini de almaya başlayan Virginia’daki teknoloji sektöründe çalışanların sayısı diğer eyaletteki teknoloji sektörü işçilerine oranla en fazla olanıdır ve bilgisayar çipi ihracatı 2006’da en yüksek seviyesine ulaşmıştır.

Nereye gidelim, nereyi gezelim?

Sosyal etkinliklere göz atacak olursak, Virginia’da her yıl kutlanan pek çok festival olduğu söylenebilir. Örneğin her Eylül ayında kutlanan Virginia Eyalet Festivali, Nascar yarışlarının düzenlendiği Richmond Uluslararası Yarış Alanında kutlanır. Ayrıca Eylül ayında Virginina Beach’te şehrin ve şehir sanatçılarının anıldığı Neptün Festivali de kutlanıyor. Bunların yanı sıra Virginia Beach’de yazları LatinFest (9-10 Haziran), Soul Music BeachFest (25-26 Ağustos), American Music Festival (1-4 Eylül) ve Blues at the Beach (15-17 Eylül) gibi etkinlikle de yöre halkını, ziyaretçilerı ve work and travel öğrencilerini ağırlamaktadır..

Virginia Beach’de görülmeye değer yerlerden ise Adam Thoroughgood House, Atlantic Wildfowl Heritage Museum, Chesapeake Bay Bridge Tunnel, Colonial Williamsburg, Hampton Roads Naval Museum, Harbor Park, Jamestown, The Old Coast Guard Station ve Virginia Zoological Parkı sayabiliriz.

Ulaşım Nasıl?

Virginia Eyaletinde ulaşım olanakları oldukça fazladır. Amerika’daki en uzun üçüncü  otoban (highway) ağına sahip eyalette Amtrak ve Virgina Railway Express tarafındVirginiaan yönetilen demiryolu sistemi de kullanılabilmektedir. Kıyı şeritlerinde feribot ile denizyolu ulaşımı da oldukça yaygındır. Havayolu bakımından ele aldığımızda Virginia’da 5 adet büyük havalimanı bulunmaktadır. Bunlar: Washington Dulles Uluslararası, Reagan Washington Milli, Richmond Uluslararası, Norfolk Uluslararası ve Newport News/Williamsburg Uluslararası Havalimanlarıdır.

Work and travel programına uygun mu?

Virginia’da çalışan Work and Travel öğrencilerinin ziyaret edecekleri pek çok yer bulunmakta. Örneğin Eyaletn görülmezse olmazlarından turistik bir şehir olan Virginia Beach’ten Atlantic City’e seyahat karayolu ile ortalama 6 ve New York’a da 7  saat sürmekte. Tabii ki çok büyük bir kıta olan Amerika’da tekil ulaşım için daha rahat bir yolu olan havayolunu tercih edebilirsiniz. Bunun için daha önce saydığımız 5 büyük havalimanı ve daha küçük, ulusal havalimanlarını tercih edebilirsiniz.