Ücretlerde nelere dikkat etmeliyiz?  

 

Work and Travel her şeyden önce bir tur paketi değildir. Ekstra hizmetlerin olmadığı, standartları oluşmuş, koşulları belli bir değişim programıdır. Ucuz mal alacak kadar zengin değilim uyarısı da de bize work and travel konusunda rehberlik etmesi gereken bir söz. Work and Travel programında firmadan firmaya göre astronomik şekilde değişimler olmaz. Sponsora göre 100-150$ dolarlık değişimler tolere edilebilir. Fakat diğer firmalardan 500$ fazla veya ucuz program sunan firmalara dikkat etmek gerekir.

 

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus, iş yerine lokasyona göre fiyatlandırma yapılmasıdır. Bazı işlerin diğerlerine göre daha fazla tercih edilmesi olağandır. Kazanç ve yer açısından öğrencilerin ortak beğendikleri yerler için, veya her iş için farklı fiyatlandırma yapan şirketler bulunmaktadır. Programın gerçek mantığını kendileri bile kavrayamamış olan bu şirketler kazanç artımı için öğrencilerini para kazanma hırsına bürünen yarışmacılara döndürmektedirler.

 

Programa katılarak, Amerika ya gidene kadar harcadığı parayı, Amerika da kazanarak çıkartma düşüncesi çok yanlış bir yaklaşımdır. Amerika da harika ve benzersiz bir değişim programı yaşatmak için ödeyeceğiniz; katılım bedeli, vize ücretleri, uçak bileti ve götüreceğiniz cep harçlığını Amerika da çalışarak kazanma düşüncesi çok açık bir şekilde yanlıştır. Sizler Amerika da dost edinmek, ömür boyu unutamayacağınız, muhteşem bir hayat deneyimi elde edeceğiniz, size yurtdışı diğer birçok faaliyette öncü olacak, vizyonunuzu genişletecek bir programa katılmak için o ücreti ödüyorsunuz. Ödediğiniz parayı çıkarma kaygısı sizleri programın tüm güzelliklerinden mahrum bırakacaktır.

 

İndirim yapan firmalar neye göre indirim yapmaktadırlar sorunuz. Amerika’ya gönderdiği her öğrenciye farklı fiyat söyleyip satış kaygısı içerisinde tutarsızlıklarıyla uğraşmaktadırlar. Sizle aynı uçakta aynı iş yerine gidecek arkadaşınızın program ücretinin sizden düşük olması size ne hissettirir? Firma hakkında ne düşünürsünüz? Bir daha bir işlem için güvenebilir misiniz? Arkadaşınıza tavsiye edebilir misiniz? Tavsiye ederseniz, hangi ücretten kayıt olmasını tavsiye edersiniz? Lütfen kendi muhakemenizi yaparak bir firma size indirim yapıyorsa bunun yaratacağı tüm sonuçları düşününüz.

 

Bu konulardaki kaygılarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.