Uçak Bileti ve Yolculuk Tavsiyeleri

Uçak bileti almanın ilk adımı, rezervasyon yaptırmaktır. Uçak bileti rezervasyonunuzu mümkün olan en erken tarihte yaptırmalısınız. Uçak bileti fiyatları sürekli değişir. Hatta, aynı uçakta, aynı sırada oturan 10 kişinin, farklı fiyatlarla bilet almış olması, en ucuzuyla en pahalısı arasında %100 e varabilen fiyat farkları olması gayet doğaldır. En az fiyat kadar önemli olan bir diğer husus ise, istenilen tarihlerde yer bulabilmektir. Uçak şirketlerinin doluluk oranlarının zirve yapmaya başladığı Haziran ayında, uygun şartlarla bilet bulabilmek için çok daha önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Rezervasyon yaptırmak çok kolay olmasının yanı sıra, ücretsizdir. Dolayısıyla, gitmek istediğiniz yer ve tarihe göre herhangi bir seyahat acentesine giderek veya danışmanlık şirketinizden yardım alarak rezervasyon yaptırabilirsiniz. Uçak bileti rezervasyonlarının herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. Yani rezervasyon yaptırdığınız bilet, size verilen belli bir tarihe kadar satın almanız için bekletilir. Bu tarih geldiğinde siz satın almazsanız, bir başkasına satılır.

Uçak bileti alırken dikkat etmeniz gerekenler

En iyi uçak bileti en ucuz olanı değildir. Uçağınızın kalkış, saati, aktarma planı, ve hedeflenen hava alanına varış saatiniz çok önemlidir. Sözgelimi, 100 Euro daha ucuz diye aldığınız bir uçuş, New York hava alanına  gece yarısı varıyorsa, ve sizin New York’tan otobüs ya da tren ile yolculuğa devam etmeniz gerekiyorsa, bu sizin o geceyi hava alanında ya da bir otelde geçirecek olmanız anlamına gelir.  Bu durumda yine en az 50 ila 100 Euro harcarsınız ve bu zahmeti boşa çekmiş olursunuz. Ya da çok kötü bir saatte iniş yaparak, konaklamanızın sağlandığı yere giriş yapamayabilir, o geceyi başka bir yerde konaklayarak geçirebilirsiniz. Varış saatinizin çok geç bir saat olması, sizin vaat edildiği halde  karşılanmamanıza bile neden olabilir. Tüm bunlar her yıl yüzlerce WAT öğrencisinin başına gelen olaylardır. Bu yüzden, yolculuğunuzun tümünü,  ele almalı, son noktaya varış saatinizi iyi hesaplamalısınız. İnanın bunun için çoğu zaman 100 -150 Euro’luk farklar ödemek kesinlikle çok akıllıca olacaktır. Mümkünse ABD’ye varışınız gündüz saatlerinde olmalıdır.

Bir başka önemli husus ise, ABD ye yolculuk gününüzdür. Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri mümkünse ABD de olacak şekilde uçak bileti almamanızı tavsiye ediyoruz. Hafta sonu günlerinde, işvereninize, sponsor kuruluşa ulaşamayabilirsiniz. Hiç bir yasal işlem başlatamaz, gereksiz yere birkaç gün fazladan konaklama masrafı yaparsınız ama iş başlangıç tarihinizi kaçırmamak için mutlaka iş başlangıç tarihinizde Amerika’da olun. Eğer bir site ya da yurt gibi bir konaklamanız varsa, Cumartesi ve Pazar günleri giriş (check-in) yapamayabilir, anahtarınız olmadığı için evinize ya da odanıza giremeyebilirsiniz.

Almış olduğunuz biletle ilgili, kural ve uygulamalara da çok dikkat etmelisiniz. Her havayolu şirketinin, sattıkları bilet türü, kampanya, tarih ya da sınıfına göre farklı uygulamaları ve kuralları olabilir. Örneğin X havayolu şirketinden den aldığınız bir biletin, dönüş tarihini değiştirmek isterseniz 200-250 Euro gibi bir ekstra ücret ödemek zorunda kalırken, 100 Euro fazla ödeyerek aldığınız  diğer bir havayolu şirketi bunu ücretsiz ya da çok daha ekonomik şartlarla yapabilir.

ABD’ye indikten sonra…

ABD de uçaktan indikten sonra, işvereninize ya da konaklama noktanıza nasıl gidileceğini mutlaka yolculuğa çıkmadan önce öğrenin.  Hava alanından karşılanacak olsanız dahi, yine de her ihtimale karşı, gidecek olduğunuz yer ile ilgili tüm adres detaylarını ulaşım bilgilerini edinin. Taksi ile gidecekseniz, ortalama taksi ücretinin ne kadar olduğunu öğrenin ve tedarikli olun. Şehir içinde bir noktaya ortalama 30-50 USD arası bir taksi ücreti ödeyebilirsiniz. Eğer hava alanından sonra otobüs ya da tren ile başka bir şehir ya da kasabaya devam edecekseniz, öğrenmeniz gereken  2 önemli bilgi var.

  1. Havaalanından, otobüs terminaline ya da tren istasyonuna gidiş süresi nedir?
  2. Gidecek olduğunuz yere otobüs ya da tren kalkış saatleri nelerdir?

Bu bilgileri edinerek hareket ederseniz, tatsız sürprizlerle karşılaşmaz, yolculuğunuzu zevkli bir hale getirirsiniz.

Otobüs için; www.greyhound.com

Tren tarifeleri için; www.amtrak.com

Otobüs ya da tren istasyonundan iş veren karşılamıyor ise; ki genellikle karşılama olmaz, oradan bir taksiye binmeli ve verilen adrese gitmelisiniz.

Uçağa binmeden önce son kontroller

Yolculuk öncesi son kontrollerinizi yapmaya yolculuktan bir hafta önce yapmaya başlayın. Çünkü eğer eksik ya da hatalı bir belge ya da işleminiz varsa, bunu telafi etmek için zamana ihtiyacınız olabilir.

Yolculuğa çıkmadan önce, kontrol etmeniz gereken en önemli şey yanınızda götürmek zorunda olduğunuz belgelerinizdir. Uçağa binmek üzere evinizden ayrılmadan önce, el çantanızda şu belgelerin olduğundan emin olun. Hatta bu belgeleri tarayıp e-mail adresine gönderin ve devamlı mailinizde kalmasını sağlayın. Kayıp durumunda mail adresinizden çıktı alıp kullanabilirsiniz. Bu belgeleri sakın bagaja vereceğiniz bavullardan birine koymayın!

  • Pasaportunuz
  • DS-2019 Formunuz
  • İş sözleşmeniz
  • Uçak biletiniz
  • Cep harçlığınız

*** Gidecek olduğunuz adres ve irtibat bilgilerini ve her zaman ihtiyaç duyacağınız  size danışman firmanız ve sponsorunuz tarafından verilmiş Rehber, Harita vs.. şeyleri yanınıza almayı sakın unutmayın.

Yolculuk tavsiyeleri

Ortalama 11 saat sürecek olan yolculuğunuz boyunca en önemli nokta, yolculuğunuzun ortalarına doğru uçuş görevlisinin dağıtacağı I-94 formlarını doldurmak. İlk bakışta hiç de önemli değişmiş gibi gözüken bu form, kaybedildiği takdirde Work and Travel maceranızı başlamadan bitirebilecek olan bir belgedir. I-94  formunun üzerindeki numara sizin ABD’ye girişinizin seri numarasıdır. ABD’ye indiğinizde, gümrük memuru 2 parçadan oluşan bu formun yarısını alacak, diğer yarısını da kaşeleyerek pasaportunuza zımbalayacaktır. Eğer zımbalamazsa memurdan bunu yapmasın isteyiniz. Pasaportunuza zımbalanan parçanın üzerndeki seri numarasının eksiksiz ve okunaklı olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Bu numaranın eksik (yırtılmış vb.) ya da silik olması, daha sonraki resmi işlemlerinizde ciddi sorunlara neden olabilir.