Şirket Seçimi

Bilinçli tüketici olmak, Work and Travel programında da çok önemli. Son yıllarda büyük bir patlama yaşayan Work and Travel programında, artan katılımcı sayısıyla birlikle, neredeyse mantar gibi türeyen Work and Travel şirketi açıldı. Birkaç yıl öncesine kadar yedi, sekiz şirket varken bugün yüze yakın Work and Travel şirketi açıldığını biliyoruz. Son zamanlarda kurslar, reklam ajansları, seyahat acenteleri, tercüme büroları bile menülerine Work and Travel programını ekleyerek, ek gelir elde etmeyi hedefliyor. Hatta maalesef bu şirketlerin bir kısmı, Work and Travel satışını işporta tarzında yapmaya başladı.  Bu nedenle Work and Travel programına katılacak olan adayların da daha bilinçli hareket etmesi gerekiyor.

Alışverişte en ucuzunu almak doğal olarak yapılması gerekendir. Örneğin bir cep telefonu, ya da bilgisayar alırken almak istediğiniz cihazı en ucuz satılan yerden almak çok mantıklıdır. Önemli olan nereden aldığınız değil, hangi fiyata aldığınızdır. Ancak hizmet sektöründe bu böyle değildir. Sözgelimi, 5 yıldızlı bir otelde tatil yapmak isterseniz, çok sayıda 5 yıldızlı otel seçeneği görürsünüz. Bu otellerin hepsinin belli özellikleri aynı olsa da, fiyatları ciddi farklılıklar gösterir. Sonuçta hepsinde konaklar, tatil yaparsınız ama hepsinden aynı kalitede hizmet almazsınız. Seçiminizi de buna göre yapar, ödediğiniz paranın size ne oranda kaliteli hizmet sunacağını tahmin edebilirsiniz. Ya da İngilizce eğitimi almak için bir kurs araştırdığınızı düşünün. Sonuçta bir sınıfta, muhtemelen aynı müfredatla ders alırsınız, kursa gitmiş olursunuz. Ama kursların ve programların fiyatları ve her şeyden önemlisi sonucu kaliteye göre değişecektir. Teknik olarak Work and Travel programının bu örneklerden hiçbir farkı yoktur.

Work and Travel programı bir hizmet satışıdır. Work and Travel programı bulabildiğiniz en ucuz fiyatla, herhangi bir yerden satın alabileceğiniz bir hizmet türü değildir. Çünkü cep telefonu örneğinde olduğu gibi, ortada standartları belli bir ürün yoktur. Bu nedenle Work and Travel bu şirkette 10, öteki şirkette 12 ye sunuluyor şeklinde bir düşünce şekli sizi ciddi hayal kırıklıklarına hatta mağduriyete uğratabilir. Work and Travel fiyatlarında fark genellikle 100-150 belki 300 USD civarındadır ve bu şimdi önemli gibi gözükse de sizin Amerika’da birkaç günde rahatlıkla kazanacağınız, ya da kaybedeceğiniz bir farktır.

Tercih edeceğiniz şirketle ilgili olarak birkaç kıstası önemle incelerseniz, hata yapma oranınızı çok azaltabilirsiniz.

1-  Şirketiniz kaç yıldır bu hizmeti veriyor? Work and Travel çok ciddiyet ve deneyim gerektiren bir sektördür. Bu sektörde geçirilmiş her sezonun o şirkete önemli deneyimler kazandırmış olduğunu ve hizmet kalitesini önemli oranda arttıracağını unutmayın. Türkiye’de 1999 yılında başlayan Work and Travel sektöründe 5 yıl öncesine kadar şirket sayısı 10-15 iken, günümüzde bu rakam yüzlü rakamlar ulaştı. Bu nedenle gerçekten seçici olmanız gerekiyor.

2- Şirketiniz size Work and Travel programını ne kadar gerçekçi olarak sunuyor? Work and Travel programının bir kültürel değişim programı olduğunu sakın unutmayın. Türk öğrencileri en zayıf noktası garanti arayışıdır. Work and Travel garanti kelimesinin pek de rahatlıkla kullanılabileceği bir program değildir. Size ne kadar çok garanti veriliyorsa, o kadar çok hayal kırıklığına hazır olmalısınız! Garanti aramak yerine beklentilerinizi doğru oluşturup, işvereninizle doğrudan görüşüp bilgi alabileceğiniz işleri ve size uygun bölgeleri  sunabilen şirketleri tercih etmelisiniz.

3- Önemli işveren ve sponsor kuruluşlar, kendini ispatlamış, prestijli şirketlerle işbirliği yaparlar. Work and Travel organizasyonu iki kişinin masada oturarak yönetebileceği bir çalışma değildir. Güçlü, deneyimli ve kalabalık bir kadro, çok iyi yönetilen bir ekip çalışması ve kurumsallaşma gerektirir.

4- Şirketinizin size sunduğu iş seçenekleri ve iş listesine dikkat edin. Günümüzde birçok şirket  maalesef hayali ( sahte) iş listeleri göstererek kayıt almakta, gerçek dışı iş ve bölge vaatleriyle kayıt almaya çalışmaktadır. Size garanti edilen her şeyin ilgili şirketin satış sözleşmesinde yazılı olduğundan ve bu vaadin gerçekleşmemesi durumunda kesintisiz ücret iadesi alacağınızdan emin olunuz. Gerçek garanti bu şekilde verilir.

5- Şirketinizin size hizmet verirken kullandığı teknolojik altyapı o şirketin hizmet kalitesinin önemli bir göstergesidir. Ülkemizde bazı şirketler bu hizmeti önemli yatırımlar yaparak ve gerçekten de yüksek teknoloji ve yazılımları kullanarak veriyor. Şirketinizin hizmet kalitesinin ve güvenilirliğinin en önemli göstergelerinden biri de bu teknik altyapıdır.

6- Şirket tercihinizi yaparken araştırmacı olun. Forum siteleri bazen çok faydalı olabilir. Ancak karar verme aşamasında forum sitelerinde çok da bağımlı kalmayın. Forumlarda yazı yazan kişilerin önemli bir bölümünün maksatlı yazılar yazabileceğini, sizi bir şirkete çekmek ya da diğer seçeneklerinizi eletmek amacıyla tavsiyelerde bulunabileceğini göz ardı etmeyin. Hiçbir şirketin müşteri memnuniyet oranı %100 olamaz.

7- Size iş bulacağını, programı daha ucuza mal edebileceğinizi iddia eden simsarlardan uzak durun.

Sonuç olarak, sorunsuz ve güzel bir work and travel deneyiminin en önemli adımı doğru bir şirket seçmektir. Seçiminizi yaparken yukarıda belirttiğimiz kriterleri mutlaka sorgulamalısınız. Doğru şirket seçimi, kesinlikle şirketleri gezip fiyat almak değildir.  100-200$ tasarruf edeceğinizi düşündüğünüz bir şirket daha ilk günden sizi çok daha fazla zarara uğratıp, yaz tatilinizi tatsız bir deneyime dönüştürebilir.