Work and Travel Cep Harçlığı

Work and Travel Cep Harçlığı konusunda, WAT programına katılan arkadaşlara tavsiyemiz, ABD’ye giderken yanlarında en az 800 $ bulundurmaları yönündedir. Bunun nedeni; Amerika’daki işinize başladıktan sonra ilk maaşısınızı en iyi ihtimalle 10 gün sonra alabiliyor olmanızdır. Dolayısı ile cep harçlığınız sizin için ilk hafta giderlerinizi karşılamanız için gerekli olacaktır.

Örneğin havaalanında sizi karşılamaya geleceğini söyleyen işyeri yetkilisi, sizi havaalanında yalnız başınıza bırakabilir. Uçağınız rötar yapıp gecenin bir vakti alana inebilir, ilk gece konaklama sıkıntısı yaşayabilir veya işyerinin ayarladığı konaklama yerini beğenmeyebilir, bir kaç gün otelde kalmak isteyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Amerika’ya giden bazı arkadaşlar kötü sürpizlerle de karşılaşabilmetedir; örneğin Sosyal Güvenlik Numarası haftalarca gecikebilmekte ve pay-check’lerini bu nedenle bir kaç hafta alamayanlar olabilmektedir. 500 $, size yapılacak ilk ödemenizi (Pay-check) alıncaya dek, yemek ve konaklama giderlerinizi karşılayabilmeniz için gerekebilir. Eğer yanınızda para bulundurmazsanız, ABD’de zor durumda kalma riskini de almış olursunuz.

Güvenliğiniz için, paranızın bir kısmını seyahat çeki halinde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Acil durumlarda kullanmak üzere bir kredi kartı bulundurmanızı da öneririz. Kredi kart bulundurmamanız ve acil paraya ihtiyaç duymanız halinde, ailenizin size para transferi hem zaman alacı hem de masraflı bir iş haline gelecektir.

Unutmayın sponsor firma veya çalışacağınız işyeri size borç veya kredi vermez. Bu nedenle her türlü duruma hazırlıklı olmanız önemlidir.