Louisiana

Batıda Texas ve doğuda Alabama eyaletlerinin arasında, Meksika Körfezi’ne sahil şeridi bulunan Louisiana Eyaleti her sene düzenli olarak pekçok WAT öğrencisini misafir ediyor. Louisiana’ya gittiğinizde nelerle karşılaşacağınızdan bahsedecek olursak, öncelikle bu eyaletin Amerika’nın kuruluş dönemlerinde Fransız kolonisi olduğunu ve Amerika topraklarına katılması için Napolyon Bonapart tarafından belli bir miktar karşılığında satıldığını belirtmekle WAT adaylarında bu eyaletin etnik kökeni açısından bir izlenim oluşturabiliriz. Katrina Kasırgası’ndan sonra eyaletin başkenti ve WAT öğrencilerine en fazla ev sahipliği yapan şehire güvenlik için büyük ölçüde göç olmuştur.

Parish de ne?

Louisiana Eyaleti Amerika’daki tüm eyaletlerden farklı olarak “Parish” sistemiyle idare ediliyor. Parish, Fransız/İspanyol kökenli açık bir şekilde anlatmak gerekirse kaymakamlık kavramına denk geldiği söylenebilir. Eyalet 64 Parish’e ayrılmış olarak yönetilmektedir. Yönetimden bahsetmişken, milli, tarihi ve hatıra parklarının Louisiana’da da diğer eyaletlerde olduğu gibi önemle korunduğunu belirtmek gerekir. Bunların isimleri ve buldundukları yerlerden bahsetmek gerekirse:

*    Cane River National Heritage Area, Natchitoches yakınlarında;
*    Cane River Creole National Historical Park, Natchitoches yakınlarında;
*    Jean Lafitte National Historical Park and Preserve, New Orleans’da merkezi olmakla birlikte St. Bernard Parish, Barataria (Crown Point) ve Acadiana’da (Lafayette) birimleri bulunuyor;
*    New Orleans Jazz National Historical Park;
*    Poverty Point National Monument at Epps, Louisiana;
*    Saline River/Bayou, a designated National Wild and Scenic River, Winn Parish in Kuzey Louisiana yakınlarında ve
*    Kisatchie National Forest is Louisiana’s only national forest. (Bu park merkez ve Kuzey Louisiana’da yüzbinlerce dönümlük bir alana yayılmıştır.

En zengin eyaletlerden

Ekonomisine geldiğimizde oldukça canlı bir ekonomiye sahip olduğunu görürüz Louisiana’nın. Burada balıkçılığın, tarımın, madenciliğin olukça önemli yer kaplamasının yanında New Orleans taraflarında turizm de çok önemli bir yer teşkil ediyor. New Orleans ve Batton Rouge arasında Mississippi Nehri üzerinde bulunan Güney Louisiana Limanı, dünyada en fazla gemi trafiğinin olduğu 4. liman olma özelliğini taşıyor.

Louisia’nın hem çalışmak hem de görmek için değecek şehirleri arasında Lafayette, Batton Rouge ve tabii ki New Orleans ilk sıralardadır. Bu üç şehirden Amerika’nın her yerine hava ve karayolu ile seyahate çıkmak da oldukça kolay. Batıda Texas, Nevada, California eyaletleri ve Meksika fırsatı olan öğrenciler tarafından ziyaret edilebilir. Doğuda ise en yakın ve en dikkat çekici olan eyalet Florida ise Amerika’da yaz tatilini tamamlamak isteyen öğrenciler için oldukça cazip imkanlar tanımakta….