Los Angeles hakkında detaylı bilgi

Work and travel katılımcılarının Amerika’ya gitmişken görmeden gelmemeleri gereken şehirlerden biri de Los Angeles. Dünyanın en ünlü şehirlerinden biri olan Los Angeles hakkında bilmeniz gereken , gezmeniz görmeniz gerken yerleri sizin için araştırdık.

DOWNTOWN LA: Sizin de aklınızdan geçtiği üzere downtown otobanlarla çevrilmiş durumdadır. Hollywood Otobanı kuzeyde , Harbor Otobanı batıda , Santa Monica Otabanı güneyde kalır ve diğer otobanlar da LA Nehri ile LA2in doğu kısmı arasında bulunur.

Doğu-Batı doğrultusunda sekiz bloktan oluşan Civic Center Amerika’nın Washington, DC’den sonraki en büyük hükümet binasıdır. Binada LA’le ilgili görev yapan tüm federal ofisler ve ABD Federal Mahkemesi bulunur. Bina 1995’te O.J Simpson davasının görüldüğü yerdir. Bina ayrıca ‘Superman’ dizisinde ‘Daily Planet’ olarak da kullanılmıştır. Ayrıca bu civardaki LA Çocuk Müzesi de önemli yapılardandır.

Civic Center’ın birkaç blok ötesinde ‘El Pueblo de Los Angeles’ bulunur. Burası 18 hektar bir alan kaplayan tarihi bir parktır. Park 1781 yılında buraya ilk gelenler tarafından yapılan binaları da içinde barındırır. Parkta en ilgi çeken yer 1930 yılında restore edilen Olvera Caddesi’dir. Burada
( Olvera’da ) alışveriş yapmak için birçok dükkan bulabilirsiniz ( özellikle de Meksikalılara ait ).

El Pueblo’nun tam karşısında Union Station bulunur. Burası Los Angeles’ın mimari hazinelerinden biridir. İspanyollar tarafından 1939 yılında inşa edilmiştir ve de hem Arap sanatından hem de modern sanattan izler taşır. Eğer trende değilseniz burası durup gezmeye değecek bir yer. Buradan birkaç blok kuzeyde Chinatown ( Çin Mahallesi ) bulunur. Chinatown LA’de yaşayan 200.000 Çinlinin kültürel çekirdeğini oluşturur. Burada tipik Çin porselenlerine , Çin restoranlarına , ipek elsibe satan dükkanlara ve tabii ki akupunktur yapan insanlara rastlayabilirsiniz.

Civic Center’ın güneydoğusunda Little Tokyo ( Mini Tokyo ) bulunur. Burası 1880’lerde LA’ye gelen Japonlar tarafından kurulmuştur. Little Tokyo LA’de yaşayan ve sayıları çeyrek milyona yaklaşan Japonlar için kültürel bir merkez niteliğindedir. Burada Japon suşi restoranlarını , Japon bahçelerini ve alışveriş merkezlerini bulabilirsiniz. Burada ayrıca tarihi bir Budist tapınağında bulunan Japon-Amerikan Ulusal Müzesi de görülebilir.

Civic Center’ın güneybatısında Modern Sanat Müzesi bulunur. Müze Japon mimar Arata Isozaki tarafından dizayn edilmiştir. Burada dünyanın en ünlü resim koleksiyonlarını , heykelleri ve de 1940’dan günümüze dek çekilen özel fotoğrafları bulabilirsiniz. MOCA ( Modern Sanat Müzesi )’nın batısında Westin Bonaventure Oteli bulunur. Oteldeki camdan kuleler görülmeye değer nitelikte.

Civic Center’ın güneyindeki ‘Hispanic Shopping District’ ucuz restoranları , gelinlikçileri , ve de çalınan Latin pop müziğiyle görülmeye değer yerlerden.Ayrıca Broadway ve Hill Caddesi arasındaki Grand Central Market de görülmeli ; çünkü Los Angeles’daki en eski ve de en büyük açık hava marketi.

HOLLYWOOOD
LA aslında sinema filmleriyle ünlenmiştir. Sinemanın merkezlerinden olan Hollywood şu anda eskisi kadar bir sinema merkezi değildir ; ancak sinemayla ilgili birçok tarihi unsura sahiptir. Hollywood Bulvarı’ndan aşağı doğru yürüyün. Bu sırada birçok ünlü mekan göreceksiniz. Çin Tiyatrosu ( Chinese Theatre ) bunlardan sadece biridir. Bu yolun üzerinde 150 ünlünün yol üzerine bıraktığı izleri görebilirsiniz. Burayı geçtikten sonra kendinizi başka bir tarihi mekanda ilk Akademi Ödülleri’nin verildiği yer olan Roosevelt Oteli’nde bulacaksınız.

Hollywood ve Vine’ın köşesi eskiden film endüstrisi açısından çok önemliydi. Bu eski günlere ait birçok tarihi objeyi ‘Collectors Book Store’da bulabilirsiniz. Eğer Hollywood’dayken bir ünlüye rastlayamazsanız Hollywood Wax Museum’a veya ‘Frederick’s Hollywood Lingerie Museum’a bir uğrayın.

DISNEYLAND ( EĞLENCENİN KALBİ) LA’ye gelip de Disneyland’e uğramadan gitmek olur mu? Tabii ki hayır!! Disneyland dört ana bölümden oluşur : Birinci bölüm Adventureland ( Macera Alanı ) adı verilen bir ormandan oluşur ve Indiana Jones ve Forbidden Eye bölümleri görülebilir. İkinci bölüm olan Frontierland bir vahşi batı havası oluşturur. Üçüncü bölüm olan Fantasyland Disney’in favori karakterlerini içinde barındırır. Son bölüm olan Tomorrowland ( Gelecek Alanı ) ise gelecekle ilgilidir. Tüm bunlarla birlikte Disneyland çok kalabalık bir yerdir . Bu yüzden buraya öğleden sonra çocukların evde uykuya yattığı saatlerde gelmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

UNIVERSAL CITY
Universal City LA’in en büyük , en eğlenceli parklarındandır. İçinde Universal Studios film stüdyolarını da barındırır. Stüdyo 1915’te inşa edilmiştir ve 1964 yılından bu yana halka açıktır. Backlot Tour’daki bir tramvaya binerek buraya gezebilir , film çekilen alanları görebilirsiniz. Burada özel efektleri görme şansınız da olabilir. Burada ayrıca sekiz adet restoran bulunmaktadır. Burayı gezip restoranların birinde yemek yemek hoş olabilir.

BEVERLY HILLS
Beverly Hills , zengin ve ünlülerin yaşadığı bir yerdir. Bölge birçok diziye ve de filme mekan olmuştur. Burada her köşe başında bir mersedes görmek işten bile değildir ( Buna hazır lsanız iyi olur.). Eğer burada alışveriş yapmak isterseniz ( ki hiç de önermeyiz ) Rodeo Drive’ a gidebilirsiniz. Burada Tiffany , Armani , Vuitton gibi ünlü markalar kim en pahalı yarışı içerisinde satış yapmaktadır.

Kuzey Beverly Hills lüks yaşamın ana merkezi konumundadır. Burada Jack Nicholson , Warren Beatty ve Harrison Ford gibi ünlülerin evlerini görebilirsiniz. Eğer daha sakin ancak yıldız kaynayan başka bir yer görmek isterseniz LA’in batısındaki ‘Bel Air’ a uğramanızı tavsiye ederiz.

MALIBU
LA’de bulunan plajların çoğu kirlidir ve o kadar da rağbet yoktur bu plajlara ancak bazı plajlar gitmeye değer niteliktedir. Malibu da Güney California’nın en çok temiz plajlarındandır. Eğer güneşlenmek veya denize girmek istiyorsanız Malibu sizin için en iyi seçim olacaktır. Malibu’da birçok yer özel işletmeler tarafından sahiplenilmiş olsa da burada halka açık çok hoş plajlar bulacağınıza emin olabilirsiniz.

SANTA MONICA
Santa Monica şehrin en misafirperver komşularından biridir. ‘3rd St. Promenade’ Santa Monica’nın kalbi durumundadır. Burada çok iyi sinemalar , barlar , kafeler bulabilirsiniz. Aynı bölgedeki Santa Monica Rıhtımı da ilgi çeken yerlerdendir. Rıhtım 1908- 1921 yılları arasında inşa edilmiştir. Rıhtımda iyi yemeler yapan restoranlar bulabilirsiniz ,tabii ki deniz ürünleri çeşitleri açısından bayağı doyurucular.

VENICE PLAJI
Venice Plajı insan yoğunluğunun fazla olduğu yerlerden biridir. Plajdaki ‘Ocean Front Walk’ bölgesi koşucular , akrobatlar , müzisyenler , basket oynayanlar ve de zinde kalmakla kafayı bozmuş insanlarla doludur.Burası yıllar önce sadece sular altında kalmış bir yerdi ; ancak bir sigara şirketi burayı gondolla kanallarında gezi yapılan bir eğlence alanına dönüştürdü. Şu anda birçok kanal kapanmış olsa da bölge eski canlılığını hala korumaktadır. Burası alışveriş yapmak sonra da oturup insan kalabalıklarını seyretmek için uygun bir yerdir.

GETTY MÜZESİ
LA’deki müzelerin en başında J. Paul Getty Müzesi gelir. Müze Santa Monica’nın batısında Pasifik Kıyı Yolu üzerindedir. Müzenin orijinal koleksiyonu bir villa içinde bulunmaktadır ve koleksiyonun değeri yaklaşık üç milyar dolardır. Müze içindeki ve dışındaki bahçeleri , Yunan-Roma zamanında kalma olan antika objeleriyle dikkati çekmektedir. Villa 1997 yılında halka kapatılmıştır ve 2001 yılına kadar açılmayacaktır ; ancak müzedeki fotoğraflar Santa Monica Dağları’ndaki Getty Center’da görülebilir.

Diğer müzeler de görülmeye değerdir. Modern sanatın en iyi koleksiyonlarını içerisinde barındıran ‘Modern Sanat Müzesi’ , insan davranışlarını ele alan ‘Museum of Tolorance’ , ve güzellikle ilgili objeleri içinde barındıran ‘Max Factor Güzellik Müzesi’ bunlardan birkaçıdır.
BARLAR & KLÜPLER & GECE HAYATI

THE KEY CKUB Dans etmeyi ve rock müzik dinlemeyi sevenlere. Yemekleri de güzel.
Otopark imkanları mevcut ama çok pahalı.
Adres: 9039 Sunset Bulvarı West Hollywood
Tel: ( 310 ) 274-5800

THE COCONUT CLUB Her trende, her yaştan kişiye uygun.
Gelirken en iyi giysinizi giyin. Otopark imkanı var ama çok pahalı.
Adres: 9876 Wilshire Bulvarı
Tel: ( 310 ) 274-7777

THE GIG Gençlerin takıldığı bir yer.
Gece uzun , dans etmeye bakın!! Aracınızı sokağa park edebilirsiniz.
Adres: 7302 Melrose Avenue
Tel: ( 323 ) 936-4440

THE JOHN BULL ENGLISH PUB Rock ve alternatif müzik sevenlere.Gece 10:00 civarlarında dolmaya başlar. Arkadaşlarla yemeğe gitmek için ideal. Otopark imkanları geniş.
Adres: 958 S.Fair Oaks Avenue , Pasadena
Tel: (626 ) 441-4353
RESTORANLAR

VALENTINO İyi fiyatlarda İtalyan yemekleri.
Adres: 3115 W Pico Bulvarı , Santa Monica
Tel: ( 310 ) 829-4313

MISHIMA Düşük fiyatlarda ‘udon’ , ‘soba’ gibi Japon yemekleri.
Adres: 8474 W Third Caddesi Mid-Wilshire
Tel: ( 213 ) 782-0181

PATINA Tavuk , ördek yemeklerini sevenlere ; ancak çok pahalı.
Adres: 5955 Melrose Avenue , Hollywood
Tel: (213 ) 467-1108

TOMMY TANG’S Deniz ürünlerini sevenlere ; ancak oldukça pahalı.
Adres: 7313 Melrose Avenue , Hollywood
Tel: ( 213 ) 937-5733

ALIŞVERİŞ
SPAGO Starların takıldığı bir yer. Çok çok pahalı.

Adres: 1114 Horn Avenue , West Hollywood
Tel: ( 310 ) 652-4025

ANTELOPE VALLEY MALL 134 tane dükkan var.
Adres: W 10. Cadde P avenue , Palmdale
Tel: ( 805 ) 266-9150

BEVERLY CENTER 200 tane dükkan var.
Adres: La Cienega , San Vicente , Beverly Bulvarı
Tel: ( 213 ) 854-0070

HAWTHORNE PLAZA 120 tane dükkan var.
Adres: 12124 Hawthorne Plaza , Hawthorne
Tel: ( 310 ) 675-4427

STONEWOOD CENTER 158 tane dükkan var.
Adres: Lakewood ve Firestone Bulvarları , Downey
Tel: ( 562) 861-9233

WESTSIDE PAVILION 150 dükkan var.
Adres: 10800 W Pico ve Westwood Bulvarları
Tel: ( 323 ) 474-6255