İş ve Konaklama Yeri Değiştirme

Sözünüze Sadık Olun – İşinizde ve Evinizde Kalın!

Work and Travel programına başvuruda bulunmakla, programa kaydolmanızı sağlayan Amerika’daki bir işverene ciddi bir taahhütte bulunmuş oluyorsunuz. Dolayısıyla, biraz ileride size daha fazla para veren veya daha uygun saatlerde çalışma imkanı sunan bir işletmede iş de bulsanız, sözünüze sadık kalmanız ve mutabık kalınan süre boyunca ilk işvereninizle çalışmanız önemlidir.

Kalacağınız ev ile ilgili taahhüdünüzü yerine getirmeniz ve anlaştığınız süre sonuna kadar o evde kalmanız da önemlidir. Kalacağınız yeri önceden ayarlayabilmek için, birçok işverenin siz daha gelmeden önce kiranın tamamını ödemesi gerekir. Genellikle evinizin giderlerine bile destek olurlar ve kalışınızın sizin açınızdan cazip olması için ödediklerini sadece bir kısmını size yansıtırlar.

İşimi ya da evimi değiştirmem neden bu kadar büyük bir sorun?

Work and Travel programının geleceği her bir Work and Travel katılımcısının ve onları işe alan işverenlerin tutumlarına bağlıdır. İşinizden anlaştığınız tarihten önce ayrılmanız durumunda, o işveren sadece sizi kaybetmekle kalmaz, belki de bir daha asla Work and Travel katılımcısını tekrar işe almaz.

Work and Travel katılımcılarını işe alacak işveren olmazsa program da olmaz.

Şu anda bile daha önceden işe aldıkları katılımcılar işlerinden ayrıldıkları için Work and Travel katılımcılarını işe almayı reddeden birçok işveren bulunmaktadır. Gelecekte öğrencilerin Work and Travel programına katılma fırsatlarını ortadan kaldırmaktan sorumlu olmayın. Kendinizin ve kararlarınızın sorumluluğunu alın; sözünüze sadık kalın!

Acenteniz bazı durumlarda iş değişikliğini onaylayabilir. Eğer, dikkatle değerlendirdikten sonra, işinizi veya evinizi değiştirmek için geçerli sebepleriniz olduğunu düşünüyorsanız, acentenize danışmalısınız. Genellikle acenteniz sizden içinde bulunduğunuz şartların neden işinizi değiştirmenizi gerektirdiğine dair kanıtlar sunmanızı isteyecektir. İşinizi değiştirme izni verilirse, ilgili belgeleri doldurmanız ve işlemleri yapmanız gerekecektir.

Peki ya işten kovulursam ya da geçici olarak işten çıkarılırsam?

İşinizden kovulursanız, acenteniz sizi başka bir işe yerleştirmez. Örneğin hırsızlık ya da kavgaya karışma gibi kovulma gerekçelerinize bağlı olarak programdan çıkarılırsınız ve vizeniz de iptal edilebilir. Acenteniz ile irtibata geçmeli ve acentenize ilgili işverenin işletmesinde çalışmadığınızı derhal bildirmelisiniz. İşinizden sizin hatanız olmadan geçici bir süreyle çıkarılmanız durumunda, acentenizle temas kurmalı ve başka bir iş bulma konusunda yardım alma konusunu görüşmelisiniz.

Eve gitmek için işimden erken ayrılabilir miyim?

Programa kaydolurken işten erken çıkmak istediğiniz belirlenirse, programdan çıkarılır ve dosyanıza Amerika’ya girebilmek için bilerek yanlış bilgi sağladığınızı belirten bir kayıt düşülür.

İş Değiştirme

İşinizi değiştirmek istiyorsanız, ilk önce acentenizin temsilcisinden izin almalısınız. Acentenizin iş değişikliğinizi onaylaması durumunda, sizden belirtilen süre içinde ilgili belgeleri vermeniz istenecektir.

Acentenizin temsilcisi, sizinle konuşurken size gerekli talimat ve dokümanları vereceklerdir. Belirtilen süre içerisinde talimatlara uymazsanız programdan çıkarılırsınız.