İkinci iş bulabilir miyim?

Work and Travel adaylarının en çok sorduğu ve araştırdığı konulardan biri de ikinci bir iş bulmaktır. Teknik olarak bu mümkün. Her sene katılımcıların %20 – 25 ‘i ikinci bir işte daha çalışmaktadır. Sahip olduğunuz J1 vizesi ve sosyal güvenlik kartı size bu hakkı tanıyor. Dilediğiniz kadar çalışabilirsiniz. Ancak ikinci iş bulmak ve çalışmak ile ilgili planlarınızı yaparken dikkatli ve gerçekçi olmalısınız. Özellikle bu sizin Amerika’ya ilk gidişinizse öncelikli olarak halletmeniz gereken başka sorunlarınız olacaktır.

Öncelikle sözleşmesini imzaladığınız ilk işinize yerleşmeli, görev ve sorumluluklarınızı öğrenmelisiniz. Çalışma saatleriniz ve günleriniz belli olup bir düzene girdikten sonra ikinci bir iş için arama yapmaya başlayabilirsiniz, çünkü sizin ilk sorumluluğunuz ilk işvereninize karşıdır.

ikinci bir iş bulmak her zaman çok kolay olmayabilir.  İkinci bir iş bulabilmek için bazı işverenler sosyal güvenlik numaranızı isteyebilir ve bu numara bazen geç belli olabilmektedir. Bazı ikinci iş olarak bulacağınız yerler, Work and Travel programını pek de bilmiyor olabilir ve sizi sosyal güvenlik kartınız olmadan işe almak istemeyebilirler. İkinci bir iş bulduğunuzda çalışma saatlerinizin ilk işinizle çakışmamasına özen göstermelisiniz. Bu esas işinizi kaybetmenize neden olabilir.

İkinci iş bulmak ve çalışmak üzerine kurulu bir planla Work and Travel programına katılmamalısınız. Özellikle daha önce herhangi bir işte tam zamanlı olarak çalışmadıysanız, önce bunun ne kadar yorucu olabileceğini düşünmeli, mesainiz bittikten sonra hala çalışmak için istek ve enerjiniz olup olmadığını görmelisiniz. Konuşurken çok kolay gibi gözüken 2. işte çalışmak, uygulamada aslında pek de kolay değildir ve yaz tatilinizin eğlenmek için kullanmanız gereken bölümünde ek bir iş yapmak Work and Travel deneyiminizin kalitesini düşürebilir.

İkinci iş bulmak için yapılacak en pratik hareket www.craigslist.org sitesinden bulunduğunuz şehirde verilen ilanları takip etmek olacaktır. Bu sitede günlük olarak iş ilanları yayınlanır ve genellikle bu işler part time işler olur.  Ayrıca bulunduğunuz bölgedeki işletmelerde eleman aranması durumunda mağazalarının belirli yerlerinde  ”NOW  HIRING” ya da ”HELP WANTED” gibi yazılar görebilirsiniz. Bu işverenlerle doğrudan görüşerek iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Özellikle okyanus kenarı,  sezonluk ve turistik bölgelerde çalışan öğrenciler için ikinci bir is bulmak biraz daha kolay olabilir. Bazı işverenler sezonun en yoğun olduğu Temmuz ve Ağustos aylarında ek yardıma ihtiyaç duyabilirler. Ama bazı işler ikinci ise uygun olmaya bilir ya da öğrenci ikinci ise ihtiyaç duymayabilir. Örneğin ilk isinizde zaten haftada 40 saatin üzerinde çalışıyorsanız ikinci bir işe vakit kalmayabilir.