Forum Siteleri Nekadar Güvenilir ?

Work and travel programına katılmaya karar veren adaylar genellikle ilk iş olarak internet üzerinde araştırma yapmaya başlar. Bu kesinlikle doğru bir davranıştır ve her zaman belirttiğimiz gibi adaylar araştırmacı olmalı seçenekleri detaylı olarak inceleyerek karar vermelidir.

İnternette araştırma yaparken en temel kaynak GOOGLE. “Work and Travel” yazarak yapacağınız aramada Türkiyedeki tüm şirketler ve sektörel bilgi kaynakları karşınızda listelenecektir. Bu sayede tüm şirket sitelerine girebilir ve bilgi edinebilirsiniz. İnternet kaynağı olarak son yıllarda bazı forum siteleri de faaliyet göstermeye başladı ve forum sitelerinden de oldukça faydalı bilgiler edinebilirsiniz. Ancak bu siteleri incelerken biraz dikkatli olmakta fayda var. Çünkü forum sitelerinde yazı yazan herkes forum sitelerinin var oluş nedeni olan ” bilgi paylaşmak” amaçlı orada bulunmuyor.

İçerik olarak sürekli gelişen bir yapıda olan forum siteleri ülkemizde aslında çok da olması gibi kullanılmamakta. Genel olarak bakıldığında özellikle Work and Travel forum sitelerinde yazı yazan kişileri birkaç grupta toplamak mümkün.

– Bilgi arayanlar
– Bilgi paylaşanlar
– Bilgi kirliliği yaratanlar
– Propaganda ile müşteri bulmaya çalışanlar

Bilgi arayanlar ve bilgi paylaşanlar sordukları sorulardan ve yazdıkları cevaplardan belli olur. Bu yazışmaları inceleyip okumanız faydalı olabilir ancak yinede tedbirle yaklaşmakta ve burada yazılanları net sonuç olarak kabul etmemekte fayda vardır. Bir sezon önce Amerika’daki eyaletlerin çoğundan habersiz olanlar, bir kaç ay sonra Amerika uzmanı olarak, tuhaf genellemeler yapabiliyor, “şu eyalet yaramaz, bu parkın yanından bile geçme, şu hava yolu şirketinden uzak dur ” gibi temeli olmayan ifadelerde bulunabiliyorlar. Ya da tüm program boyunca sorun yaşamamış bir aday, dönüş bilet tarihi istediği gibi olmadığı için şirketi hakkında inanılmaz kötü şeyler yazabiliyor. Bu çeşit genelleme bilgilere itimat etmeyip, sadece bir görüş olarak not almak gerekiyor.

Forumlarda bilgi aramak ve yazılan soruya hemen cevap ve tepki alabilmek için en çok yapılan uygulamalardan biri de kullanıcının öğrenmeye çalıştığı konu ile ilgili tuhaf hatta zıt bir cümle kurarak giriş yapmasıdır.  Sözgelimi vize başvurusunda not ortalaması ile ilgili sorusu olan adayların bunu ” bu yıl 1.50 ortalamayla vize alınıyormuş” diye giriş yapması ve tepki cevaplarıyla sorusuna cevap bulmaya çalışması sıkça görülen örneklerdendir.  Bu örnek aynı zamanda forumlardaki bilgi kirliliğinin de göstergelerinden biridir.

Forum sitelerinde karşılaşacağınız ve sizi ciddi biçimde yanıltabilecek bir diğer uygulama da, bazı şirket temsilcilerinin forumlarda katılımcı gibi görünerek fikir beyan etmeleri, dolaylı ya da doğrudan bazı şirketleri karalamaları bazılarına da yönlendirme yapmalarıdır. Maalesef forum sitelerinin en büyük ve önlenemeyen zaafı burasıdır. Bilgi paylaşmak ve yardımcı olmak amaçlı başlayan yazışmaların ardından “özelden görüşme” gelir ve kendinizi bir şirketin masasında otururken bulursunuz. Genellikle küçük şirketlerin ya da WAT simsarlarının tercih ettiği bu ucuz pazarlama taktiği çok sayıda katılımcının yanılmasına ve yanlış karar vermesine neden olmaktadır. Forum sitelerinde şirketler hakkında yapılan olumlu ya da olumsuz hiçbir yazıyı kararınızı belirleyecek bir bilgi olarak kabul etmemelisiniz. Hiçbir şirket forumlarda bir kaç kişinin övmesiyle iyi şirket olmaz, ya da bir kaç kişinin kötü referans vermesiyle kötü şirket olmaz. Şirket tercihinizi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili olarak da Work&Amerika sayfalarında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Sonuç olarak, work and travel katılımcılarının araştırmacı olmaları çok önemlidir. Araştırma yaparken dikatli olmak, özellikle forumlarda okuyacağınız bilgilerin hatalı ve yanlı olma olasılıklarının çok yüksek olduğunu unutmamak size doğru karar vermenizde yardımcı olacaktır.