Doğru Work and Travel İş Seçimi Nasıl Yapılır

Başarılı ve eğlenceli bir work and travel deneyimi için en önemli gereklerden biri de doğru iş seçimi yapmaktır.  Work and travel programınızın temelini oluşturan işiniz, programdan alacağınız verimi ve tatmini doğrudan etkileyecektir.  Doğru iş seçimi yapmanız için önemli püf noktalarını ve uyarıları şöyle özetleyebiliriz.

Önce gerçekleri kabullenin, beklentilerinizi yüksek tutmayın.
Work and travel programına asla para kazanmak, birikim yapmak için katılmayın. Sonuçta çalışacak olduğunuz iş, vasıf gerektirmeyen, sezonluk ve turistik bir iş olacaktır ve ne yaparsanız yapın genelde kazanabileceğiniz rakamlar çok değişmeyecektir. Çalışma amacınızın sadece Amerika’da geçirdiğiniz günlerde ihtiyacınız olacak konaklama,yeme, içme ve aktiviteler için gereken parayı kazanmak olduğunu unutmayın.

İmkan ve yeterliliklerinizi bilin, bunlara uygun işleri tercih edin.
Birçok WAT adayının yaptığı temel hata, kendi özelliklerini, İngilizce seviyesini, başlangıç tarihinin uygunluğunu vb. kriterleri düşünmeksizin, hayalinde canlandırdığı bir resmin peşine düşmektir. Work and travel programına katılmak için para harcıyor olmanız, Amerika’lı bir işverenin işyerindeki bir pozisyonu satın aldığınız anlamına gelmiyor.  Bu işverenler gerçekten de eleman ihtiyacı olan, ve bu ihtiyacını uygun adaylarla karşılamak isteyen kişilerdir. Tercih edeceğiniz işin  gerektirdiği fiziksel şartlar, İngilizce seviyesi, iş tanımı, başlama ve bitiş tarihi gibi önemli koşulların tümüne uygun olmalısınız. Bunlardan herhangi birine uymuyor olmanız, işvereninizle sorun yaşama hatta işten atılma olasılığınızın yüksek olduğunun göstergesidir.

Belirli bölge ya da şehirlere takılmayın. Geniş seçenekler üzerinde karar verin!
Klasik olarak her WAT adayı ilk kriter olarak lokasyona takılır ve genellikle filmlerden kalma kulak dolgunluğu ile New York, New Jersey gibi birkaç yer isminde israr eder. Bu büyük bir hatadır.  Amerika’da mükemmel bir work and travel deneyimi yaşayabileceğiniz çok sayıda eyalet , bölge ve şehir vardır. Adını, yerini bile bilmediğiniz bu seçenekleri anlamaya, öğrenmeye bile çalışmadan elemek çok yanlış olur. Önce breysel özelliklerinizi ve yeterliliklerinizi tanımlamalı, daha sonra bu özelliklere uygun iş seçeneklerinin olduğu tüm lokasyonları ön yargısız olarak incelemelisiniz.  New York yakınında bir yerde olmak, her akşam ya da her hafta sonu oraya gideceğiniz anlamına gelmiyor.

Grup olarak gidiyorsanız, “en zayıf halka” kuralına uyun!
Birçok katımcı work and travel programına arkadaş grubu olarak katılmayı ister ve bu çok doğal bir istektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, grup üyelerinin genel uygunluğudur. Bir iş tanımına tüm grup üyelerinin aynı şartlarda uyması gerekir. Söz gelimi tercih ettiğiniz bir pozisyon ileri seviyede İngilizce gerektiriyorsa,  ya gruptaki herkes bu sev,yede İngilizce konuşabiliyor olmalı ya da bu işi grup olarak tercih etmemelidir. Bu durumlarda grubun en zayıf halkasına, gruptaki diğer adayların da uyması ve bu adayın özelliklerine uygun olan bir işi tercih etmesi gerekir.

Her üniversite öğrencisinin en az birkez yaşaması gereken bu mükemmel deneyimi olabildiğince faydalı ve zevkli bir şekilde yaşamak için bu tavsiyelere mutlaka uyunuz. Kötü work and travel deneyimleri çoğu zaman hatalı ve bilinçsiz seçimlerle başlar. Yukarıdaki hatırlatmaları dikkate almanız ve gitmeden önce işvereninizle iletişim kurmanız durumunda work and travel sizin için unutulmayacak kadat güzel bir deneyim olacaktır.