Bu yıl erken başvuru bir zorunluluk haline geldi

Geçtiğimiz yıllarda “iyi olur, avantajlıdır” gibi tanımlar yapılan erken kayıt işlemleri, konsolsoluğun yeniş aldığı kararlar ve uygulamalar ile program için artık hayati bir zorunluluk haline geldi. Geçen seneye kadar adaylar vize başvurularını iş sözleşmeleri ve hatta DS formları bile olmaksınzın yapabiliyor iken, son dönemlerde yaşanan sorunlar nedeniyle konsolosluk,  sponsor kuruluşlar tarafından onaylanmış bir iş sözleşmesi ve DS 2019 formu olmayan adaylara vize randvusu dahi vermeyecek. Bu uygulama, katılımın her yıl arttığı Türkiye’de vize randevu siteminin muhtemelen Mart ortasından itibaren kilitlenebileceği, bu tarihten sonra vize başvuru yapan adaylara vize randevularının Haziran sonları hatta Temmuz ayında bile verilebileceği sonucunu doğurmaktadır.

Bu sorunları yaşamamak için WAT başvurunuzu mümkün olduğu kadar kısa süre için yapıp, işe yerleştirme ve vize başvuru işlemlerinizi en geç Mart ortasına kadar tamamlayabilecek güçte şirketleri seçnmeniz çok önemli. Vize randevunuzun geç bir tarihe verilmesi, hem 200-300 Euro daha pahalı uçak bileti almanız, hem de işinize geç başlama ve bunun sonucunda da sorun yaşama olasılığınızı artıracaktır.
Sonuç olarak erken kayot olmak artık bir seçenek olmaktan çokmış durumdadır. işlemleri Mart ortasına kadar tamamlanmamış olan adayları zor bir süreç bekliyor olabilir. Mart ortasına kadar işlemlerin tamamlanması içinse katılımcıların en geç Şubat ayına kadar kayıt işlemlerini tamamlayıp, işleri belirlenmiş olması gerekiyor.