Amerikada Para ve Banka İşlemleri

Amerika’da en çok ihtiyacınız olacak banknotlar 1, 5 ve 20 Dolarlardır bunun için giderken üzerinizde mutlaka bozuk para bulundurun. Ayrıca içecek makinalarından yararlanabilmek için bozuk paraya ihtiyacınız olacaktır. Cebinizde 25 CENT (Quarter) bulundurmanız her zaman için iyi olacaktır. Üzerinizde 100 USD dan fazla para bulundurmanın hiç bir anlamı yoktur. Hatta 100 USD bile cepte taşımak için fazla bir paradır. Bir banka hesabı açtırın ve ATM kartınız ile alışveriş yapmayı tercih edin.

Banka hesabı açtırmak:

Bir banka hesabı açtırmak oldukça kolay ve oldukça da gereklidir. Birlikte oda paylaştığınız insanlar olacağını ve kazandığınız paranın tek mali kaynağınız olduğunu göz önünde bulundurarak mutlaka bir banka hesabı açtırmanızı tavsiye ederiz. Bazı iş verenler öğrenciler için banka hesaplarını kendileri açtırmakta ve haftalıklarını da oraya yatırmaktadırlar.

Amerika da en yaygın banka BANK OF AMERICA’dır. Bu bankadan alacağınız ATM kartını Amerika’nın her yerinde kullanabilirsiniz. Bunun dışında bir çok banka seçeneği vardır.

Banka hesabı açtırmak için yanınızda pasaportunuz olması ve küçük bir miktar da olsa para bulunması gerekmektedir. Banka yetkilisi size hemen hesabınızı açacak ve geçici ATM kartınızı verecektir. Geçici ATM kartı ile sadece para çekebilirsiniz. Daha sonra adresinize bir “Debit Card” gönderilecek ve bu kart ile alışveriş de yapabileceksiniz.

Para transferi nasıl yapılır?

Size Türkiye’den para gönderilmesi gerekiyorsa ve bir CITIBANK hesabınız yoka, bunu en kolay bir WESTERN UNION veya MONEYGRAM merkezinden yapabilirsiniz. Türkiye’de PTT,  Ziraat Bankası şubeleri ve bazı diğer özel banka şubelerinde WESTERN UNION veya MONEYGRAM hizmeti verilmektedir. Amerika’da ise birçok yerin yanı sıra en yaygın olarak benzinliklerde (7 ELEVEN) Western Union veya MONEYGRAM noktaları bulabilirsiniz.

Size para gönderen kişi size şu bilgileri ulaştırmalıdır:

– Gönderenin Adı Soyadı – Şehri – MONEY TRANSFER CONTROL NUMBER

ÖNEMLİ: Bu bilgilere sahip herhangi biri parayı çekebilir. Lütfen dikkat edin.

Parayı çekmek için yapmanız gerekenler:

– Bir WESTERN UNION veya MONEYGRAM noktası bulun. Çoğu benzinlik ve marketlerde bile vardır. – Yanınızda PASAPORTunuz olsun- MONEY TRANSFER CONTROL NUMBER yanınızda olsun

Bu belgeler ve numara ile WESTERN UNION ve MONEYGRAM noktasına vardığınızda önce SARI RENKLİ para teslim alma formunu doldurmanız gerekecektir. Daha sonra görevli sizden formu ve pasaportunuzu isteyecek olup,  kimlik doğrulama ve transfer doğrulama işlemlerine başlayacaktır.

Türkiye’den para size gönderildikten 15 dakika sonra bir WESTERN UNION veya MONEYGRAM noktasından paranızı çekebilirsiniz. Gönderen kişi masrafını ödemişse tamamını, eğer ödememiş ise sizden bir komisyon kesilmek suretiyle kalan bakiyeyi çekebilirsiniz. Tüm işlemler 15- 30 dakika arasında sürmektedir.

Kredi kartları:

Kredi kartlarının üzerinde yazan Visa ve MasterCard ibareleri dünyanın her yerinde geçerlidir. Ancak normal kredi kartlarının dışında bir kart türü kullanıyorsanız, bu konuda bankanızdan bilgi isteyiniz.

Amerika’da Türk Bankaları ve Hesapları:

Amerika’da bir Türk bankası şubesi bulmanız çok zordur. Bunan dolayı Türkiye’den hesap açtırarak orada bu hesabı kullanmak gibi bir plan yapmayınız. Türkiye’deki ATM kartlarınızın Amerika’da tanınma garantisi yoktur. Ayrıca tanınsalar bile Türk lirasından Amerikan Dolarına geçerken para kaybedeceksiniz ve ayrıca da ATM kullanma komisyonu ödeyeceksiniz. Eğer mutlaka Türkiye2deyken bir banka hesabı açtırmanız gerekiyorsa, bir Amerikan bankası olan City Bank’ı tercih ediniz. City Bank ATM kartınızı, ABD de rahatça kullanabilirsiniz. Bazı Türk bankalarını sadece New York Manhattan’da bulabilirsiniz.