Alabama

Florida, Tenessee ve Mississippi arasında bir konuma sahip Alabama’da Golfshore ve Mobile şehirlerinde Work and Travel öğrencileri diğerlerine göre daha fazla yoğunluk göstermektedir. Başkenti Montgomery olan eyaletin Meksika Körfezi’ne kıyısı bulunmakta ve deniz taşımacılğı Mobile şehri çevresinde oldukça yaygın olarak yapılmaktadır. Alabama okyanus kenarında küçükte olsa sahili bulunan bir eyalettir.

Siyahi Nüfus çok mu?

Alabama ismini duyduğunda WAT adayları öncelikle bölgede hep siyah nüfusun yaşadığını düşünerek önyargılarına mağlup oluyorlar. Oysaki Alabama Eyaleti’nde nüfusun dörtte üçünü beyazlar oluşturmaktadır. Bu konuda bir ek hatırlatma yapmak gerekirse afro-amerikan nüfusun Amerika’nın her yerine dağılmış oluduğunu belirmeliyiz. Bu yüzden de bu konu öğrenciler için bir kriter olmamalı aslında.

Ekonomisini tarımın yanında yeraltı kaynakları, turizm ve denizyolu taşımacılığının oluşturduğu Alabama’nın iklimi ise yıl boyu ılıman geçmektedir. Ulaşım için Amerika’nın bütün eyaletlerinde olduğu gibi karayolu ve havayolu bir standart halini almış olmakla birlikte Alabama’da deniz ulaşımı da oldukça önemli yer tutmaktadır.

Limanlar (kuzeyden güneye):

Florence Florence/Muscle Shoals Limanı,
Decatur Decatur Limanı,
Guntersville Guntersville Limanı,
Birmingham Birmingham Limanı,
Tuscaloosa Tuscaloosa Limanı,
Montgomery Montgomery Limanı ve
Mobile Mobile Limanı

Havalimanları:

Birmingham-Shuttlesworth Uluslararası Havalimanı (BHM),
Huntsville Uluslararası Havalimanı (HSV),
Dothan Havalimanı (DHN),
Mobile Havalimanı(MOB),
Montgomery Havalimanı (MGM),
Muscle Shoals ‘ Northwest Alabama Havalimanı (MSL),
Tuscaloosa Havalimanı (TCL) ve
Pryor Field Havalimanı (DCU)

Eyalette ayrıca tren seferlerini Amtrak da seferler düzenlenmektedir. New Yotk New Orleans hattında giden tren her gün sefer yapmaktadır ve Anniston, Birmingham ve Tuscaloosa’da da durmaktadır.

Alabama’daki etkinlik, festival ve önemli yerler

Shakespeare Festival, Alabama Symphony Orchestra, Theatre, Birmingham Astronomical Society, Birmingham Civil Rights Institute, Birmingham Museum of Art, Old State Bank, Old St. Stephens, Rhea-McEntire House, USS Alabama, U.S. Space & Rocket Center/U.S. Space Camp, Huntsville, Vulcan Park, Birmingham, Cathedral Basilica of the Immaculate Conception, Mobile, Christ Church Cathedral, Mobile, The Temple, Mobile
Alabama Jubilee Hot Air Balloon Classic, Alabama Sports Festival, Bayfest (Mobile Müzik Festivali), Big Spring Jam, GMAC Bowl, Jubilee City Fest, Montgomery, Mule Day – Winfield, Mardi Gras – Mobile, Mobile Bay Jubilee, National Peanut Festival, Navistar LPGA Classic – Prattville, Papajohns.com Bowl, Regions Charity Classic, Senior Bowl – Mobile, Sidewalk Moving Picture Festival, Spirit of America Festival, Magic City Brewfest – Birmingham, Rocket City Brewfest ‘ Huntsville.