Büyükelçilikten Work And Travel Açıklaması

ABD Ankara Büyükelçiliği, üniversite öğrencilerine yaz tatillerinde Amerika’da çalışma ve seyahat imkanı sağlayan Work And Travel programı ile ilgili Türk basınında yer alan suistimal iddiaları üzerine yazılı basın açıklamasında bulundu. Elçilik work and travel açıklaması yaparken bir çok yanlış anlaşılmanın da altını çizdi.

Yanlış bir resim vermektedir

Büyükelçilikten yapılan açıklamada, Work and Travel programı ile ilgili “iddia edilen suistimallere dair basında yer alan haberler bulunuyor.  Geçtiğimiz on yıl boyunca Türkiye’de çok başarılı ve popüler olmuş bu program hakkında yanlış bir resim vermektedir.” denildi. Work And Travel Açıklaması yapan yetkililer spekülasyonlardan ve yanlış duyumlardan dolayı programın zarar gördüğüne de değindiler.

Büyükelçilikten yapılan yazılı açıklama şu şekilde.

Work and Travel programı, orta öğretim sonrası öğrencilere Amerika Birleşik Devletleri’nde kültürel değişim imkanı vermesinin yan ısıra İngilizce yetenekleri üzerinde çalışırken para kazanma imkanını da sağlıyor.

“Kölelik sistemi”

Son günlerde bazı gazetelerde çıkan haberlere göre söz konusu program “kölelik sistemi” şeklinde adlandırılmıştı.

2009’da 10.000 Türk Öğrencisine Work and Travel Vizesi

Türkiye, Work and Travel programına katılan öğrenci sayısı bakımından Rusya’nın ardından dünya genelinde ikinci sırada yer alıyor. ABD Büyükelçiliği, bu yıl yaklaşık 10 bin Türk öğrenciye bu program için vize verdiğini açıkladı. Büyükelçiliğe göre, geçtiğimiz yedi sene zarfında programa katılan Türk öğrencilerin sayısındaki patlama, Türk katılımcıların büyük çoğunluğunun edinmiş olduğu olumlu deneyimleri ve ABD Hükümetinin programa olan desteğini yansıtıyor. Büyükelçilik, Work and Travel Programına “Katılan Türk öğrencilerin büyük çoğunluğunun bildirdiği olumlu deneyimler, ardarda hemen her yaz giden katılımcı sayısının büyüklüğünden de anlaşılmaktadır” denildi.

Yetkililer Programı Dikkatle İzliyor

Programa katılan Türk öğrencilerin Amerikalı akranlarıyla aynı ücret ve koşullar altında çalıştığını, aynı yasal korumalar altında bulundukları vurgulanan açıklamada, katılımcıların gerekli merciler tarafından dikkatle takip edildiği de belirtildi. Açıklamada, Türkiye’deki Amerikan Büyükelçiliği ve Konsoloslukların, katılımcı öğrencilerin ABD?de olumlu deneyimler edinmelerinin devamını sağlamak için programı yakından izlediği belirtildi.

Kaynak: ABD Büyükelçiliği resmi web sitesi