Work and Travel Sponsor Kuruluş

Work and Travel  Amerika Dış İşleri Bakanlığı ( Department of State) tarafından organize edilen bir kültürel değişim programıdır. Work and Travel Sponsor kuruluş ise programın diğer ülkelerde tanıtım ve organizasyonunun yapılmasında Department of State ile birlikte görev alarak öğrencilerin programa dahil olmasını sağlamaktadır.

Sponsor kuruluşlar, Department of State tarafından belirlenen yönetmelik ve uygulamalar çerçevesinde hareket ederek Work and travel programını diğer ülkelerde tanıtırlar ve uygun adayların programa katılabilmesi için gerekli yasal düzenlemeleri yaparlar.

Sponsor kuruluşlar uygun buldukları adaylar için programa katılım ve vize belgesi olarak DS2019 formunu düzenler. DS2019 formu Amerika’da çalışma izni alınmasını temin eden J1 vizesi için temel doküman niteliğinde resmi ve kıymetli bir evraktır. Adaylar kendi adlarına düzenlenmiş olan DS2019 belgesi ile vize alırlar ve Amerika’da Sosyal Güvenlik Kartı için başvuru yapmaya hak kazanırlar.

Sponsor kuruluşlar diğer ülkelerdeki faaliyetlerini o ülkede bulunan danışmanlık şirketleriyle ortaklaşa yürütürler. Work and travel şirketleri, acenteleri oldukları sponsor kuruluşun tanıtımını yaparlar. Bu sponsor kuruluşun direktif ve yönlendirmeleri kapsamında adayların işlemlerini takip etmekle yükümlüdürler.

Work and Travel Sponsor sorumluluk ve yükümlülükleri

work and travel sponsor

Work and travel programıyla Amerika’ya giriş yapacak olan adayların sorumlulukları ilgili sponsor kuruluşlar tarafından üstlenilir. Department of State bu adayların Amerika’daki durumlarını sponsor kuruluşlar aracılığıyla izler.

Sponsor kuruluş:

  • Work and Travel öğrencilerinin öğrenciler henüz Amerika’ya gitmeden işlerini sağlamak,
  • Adayın kendi bulduğu işi kontrol ederek onaylamak,
  • çalışma izinleri olan DS-2019u yayınlamak,
  • öğrencilerin program boyunca sağlık sigortalarını yaptırmak,
  • öğrencilerin işleri ile ilgili bir sorunu olduğunda gerekli müdahaleyi yapmak
  • ve Department of State’e öğrenciler ile ilgili bilgi vermekle yükümlüdürler.

Her Work and Travel öğrencisi Amerika’dayken bir sorunla karşılaştığında öncelikli olarak sponsorları ile iletişime geçmelidir.  Amerika’ya varır varmaz SEVIS kaydını sponsor firma ile internet, faks ya da telefonla iletişime geçip aktif hale getirmelidir. Amerika’daki acil durumlarınız için de öncelikle sponsorunuzu bilgilendirmenizde fayda vardır.

Work and travel Sponsor Kuruluşunuzu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Sponsor firmanızı bir çok yoldan öğrenebilirsiniz. Pek çok sponsor kuruluş DS 2019 belgesi ile birlikte öğrencileri yönlendirme ve bilgilendirme amaçlı olarak ek belgeler de gönderirler. Bazı sponsorlar e-posta yoluyla da iletişime geçebilir. Eğer sponsor firmanız sizinle iletişime geçmemişse, DS 2019 belgenizin 2. maddesinde yer alan “Program Sponsoru” başlığından sponsorunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.  internette kısa bir arama sonucunda da tüm iletişim bilgilerine erişebilirsiniz.