Work and Travel Şirketleri Ne İş Yapar?

 

Work and Travel programının temel taşlarından bir tanesi programın Türkiye ayağı olan acentelerdir. Türkiye de faaliyet gösteren Work and Travel şirketleri çalıştıkları sponsorlar, sunabilecekleri iş imkânları ve hizmet kaliteleri açısından farklılık göstermektedir. Work and Travel şirketlerinin görevleri programla ilgili bilgileri öğrencilere aktarmak, onların İngilizce seviyelerini tespit etmek, karşılarına çıkabilecek sponsor mülakatı, iş mülakatı ve vize mülakatına öğrencileri hazırlamak, öğrencilerin iş yerleşimini sağlamak ve ABD den yasal çalışma belgelerini, sağlık ve bagaj sigortalarını temin etmek, vize ve uçak bileti sürecini en doğru şekilde yönetmek, Amerika hakkında öğrencileri yeterli derecede bilgilendirmek, karşılarına çıkabilecek herhangi bir sıkıntıyı minimize etmek olarak sıralanabilir. Work and Travel şirketleri, birçok ayağı olan bu programın öğrenci ile birebir irtibat halinde olan kısmını, yani Amerika Dışişleri Bakanlığı, sponsor şirketler, Amerikan elçiliği ve konsolosluğu arasındaki köprüyü oluşturur. Tüm bunlar göz önüne alındığında kaliteli hizmet veren, öğrenciler ile iletişimi kuvvetli, program konusunda deneyim sahibi,  öğrenciler ile yalnızca Türkiye de bulundukları süre içerisinde değil Amerika da da ilgilenebilecek, sorun çözme noktasında hızlı bir şekilde koordine olup sonuç odaklı çalışan bir Work and Travel şirketi seçimi yapmak çok önemlidir.

Tüm Work and Travel şirkletleri görünürde öğrencilere aynı hizmetleri sunmaktadırlar; fakat sunulan hizmet kalitesi şirketin deneyimine, çalışanların bilgi birikimine ve öğrencilerini ne kadar ciddiye aldığına göre değişiklik gösterebilir. İyi bir Work and Travel şirketi deneyim, öğrenci referansları, samimi ama profesyonel bir hizmet ve karşılaşılabilecek olaylara öğrenci gözünden bakabilme yetisi sunabilmelidir. Work and Travel programı birçok öğrenci için kayıt, mülakatlar, iş yerleşimi, vize görüşmesi ve diğer işlemlerin de dâhil edilmesiyle aşağı yukarı 8-10 aylık süre içerisinde bir Work and Travel şirketi ile beraber olmayı gerektirir. Bu açıdan düşünüldüğünde, Work and Travel şirketleri profesyonel yapılanmasını bozmadan öğrencilere bir satıcı-müşteri ilişkisinden farklı olarak abi, abla, kardeş gibi yaklaşım gösterebilmeyi bilmelidir.

Kısaca, Work and Travel şirketleri programın gerekli aşamalarını ABD ve öğrenciler ile koordine olmuş bir şekilde yürüten Türkiye de etkinlik gösteren acentelerdir. Sağladıkları hizmet kalitesi birçok etkene bağlı olarak değişebileceğinden bir şirket üzerine karara varılırken dikkatli olmak ciddi anlamda önem arz etmektedir. İyi bir Work and Travel şirketinin işini profesyonel ama samimi bir şekilde ve severek yapması gerekir.