Work and Travel Programına Kimler Katılmamalıdır ?

Work and travel programı eşsiz bir macera ve hayat deneyimi. Bu maceraya katılacak olan adayların gerçekten de bu programı ve hedeflerini iyi anlaması ve sindirmesi gerekiyor. Work and travel programı 2000 yılında toplamda 100 kişi bile katılmazken geçtiğimiz sezonlarda 10.000 leri gördüyse, bunun bir tek açıklaması olabilir. Work and travel programına katılan adayların çok büyük bir bölümü bu deneyimden memnun kalıyor ve arkadaşlarını da katılmaya teşvik ediyor. Bunun aksini savunmak mantığa aykırı olur.

Work and travel programına katılıp da memnun olmayan ya da olamayan adaylar genel olarak analiz edildiğinde aslında bazı adayların bu programa katılmaması gerektiği gibi bir sonuç da çıkıyor. Programa katılmaması gereken adayların sergiledikleri tutum , davranış ve beklentiler şöyle listelenebilir.

1- WAT’ı bir macera, eğlenceli ve çok ekonomik bir Amerika tatili olarak algılamayanlar,
2- Vasıfsız eleman olarak çalışacağını idrak edemeyen, hatta bir de havaalanında özel araçlarla, hatta limuzinle karşılanıp, işyerine servis yapılmasını umanlar; ya da böyle vaadlere kananlar. (Housekeeping yapacak bir elemanın çalışacağı otele ya da fastfood elemanının restauranta  limuzinle getirilmesinin ne kadar tuhaf ve komik bir görüntü olacağını bir düşünün lütfen! )
3- Türkiye’den Amerika’ya kadar gitmeyi göze alıp da, havaalanından taksiye binip, beni şu adrese götür demeye cesaret edemeyenler.
4- Yetişkin üniversite öğrencilerinin katıldığı Work and travel programına kayıt olmaya anne babasıyla gelenler, gideceği yer ve bölgeyi anne ve babasıyla seçmek zorunda olanlar.
5- Nüfusunun neredeyse yarısı Afro-Amerikan olan Amerika’ya gidip de “burada zenciler var” diye şikayet edebilecek zihniyette olanlar.
6- Amerika’yı sadece New York, New Jersey ve buralara yakın yerler olarak görme eğiliminde olup gerisini çöl zannedenler .
7- Work and Travel programına katılmayı komple bir gider olarak görüp, 3 ay Türkiye’de kalmanın da bir maliyeti olduğunu ve bunun neredeyse WAT’a katılmakla aynı olduğunu hesaplayamayıp, bütün bir yaz tatilini para kazanma hırsı içinde mutsuz bir deneyime dönüştürme eğiliminde olanlar.
8- Work and Travel hizmeti satın almayı, cep telefonu satın almaktan farksız görüp, en ucuz, şok indirimleri olan ve en çok garanti vaad eden seçenek nerede diye arayıp profesyonel olmayan kişi ve kuruluşların tuzağına düşme eğiliminde olanlar.

Birçok okuyucunun belki de sert bulacağı bu açıklama Work and Travel programında sorun yaşamış olam herkesi kapsamıyor olsa da, bu programdan memnun kalmayan, daha doğrusu memnun kalamayan adayların büyük bölümünün bu sınıflandırmalardan birkaçına uyduğundan emin olabilirsiniz. Work and travel gerçekten de her üniversite öğrencisinin en az bir kez yaşaması gereken muhteşem bir macera ve Amerika deneyimi. Bu programa öncelikle macera, eğlence , gezi ve kültürel gelişim amaçlı katılmak gerekiyor. Bunlar dışındaki beklentiler ise çok sınırlı bir çerçevede tutulmalıdır.