2024 WAT Size Ne Kazandıracak?

En son ne zaman ailenizden uzak bir tatil yaptınız? Sorumluluğunuz sadece üniversiteyi kazanmak mıydı, nelerin sorumluğunu taşıdınız?  Dünyanın diğer ucunda ne var merak ettiniz mi?  11 saat uçakla seyahat ettiniz mi? Bir Çinli, bir Rus, bir Jamaicalı, bir Romanyalıdan oluşan grupta ne konuşulur? Gece Genç sözü bir şey ifade etmiyor değil mi? Mikrodalgada çorap kurutmak mı, çıldırmış olmalısın!

 

Özgürlüğün kurallarla bu kadar harika bir uyum içerisinde olabileceği bir ortamda bulunma şansı kazanırsınız. Amerika’nın neden farklı ve yeni dünya olarak adlandırıldığını, tabiri caizse ?o filmler gerçekmiş yaa? deme fırsatı yakalarsınız.

 

Askerlik anısı gibi bir ömür unutamayacağınız anılar, instagram takipçilerinizi bile yıldıracak kadar fotoğraf, Swarm’da yer bildirimlerinizi imrenerek ve gıpta ederek takip etmeye çalışan arkadaşlarınız olacak.

 

İşte yo-ru-la-cak-sı-nız! Kaçarı yok!  Mücadele edeceksiniz, terleyeceksiniz, dişinizi sıkacaksınız, Amerika’da çalışmanın zorlu taraflarıyla karşılaşacaksınız. Ama en sonunda ?bitti, başardım?, ?üstesinden geldim? diyebileceksiniz.

 

Belki Türkiye’de çalışma tecrübeniz var ve para kazandınız. Ama hep bir güvenceniz; aileniz yanınızda oldu. Peki ya ev kirası ve akşamki yemek için çalışmak? Topuklu ayakkabı veya PS4 için para biriktirmek? “O telefon benim olacak” deyip köşeye para ayırmanız?

 

Bugüne kadar karbon kopya yazlarınızdan kurtulmak. Sabah 6 da uyuyup akşam 18’de uyanmak yerine; hem işte çalışmak hem olanca hızıyla hayatın tadına varmak.

 

Tanımadığınız bir insan sabah size günaydın deyip gülümseyecek. Üstelik tamamen samimi ve masum bir şekilde. Amerikalıların ne kadar sıcakkanlı olduğuna şahit olacaksınız. Unutulmayacak ve sizi tekrar tekrar aynı ortamda bulunmaya yönlendirecek bir ortamınız olacak.

 

60 Yaşında patronunuza ismiyle hitap edecek, çıkışta bir kahve içeceksiniz.

 

Araba kiralamak, satın almak, benzin hiç bu kadar ucuz olmamıştı, şaşıracaksınız.

 

Tek başınıza veya arkadaşlarınızla seyahat planı yapacaksınız. Gezeceksiniz, otelde, hostelde, pansiyonda, couch surfing de, arabada uyuyacaksınız, bazen caddelerde sabahlamak bonus.

 

Alışveriş yapacaksınız! Türkiye’de vergiler yüzünden satış fiyatı şişirilmiş, elektronik, giyim, iletşim, multi-media, takı gibi eşyaların kaynağından alacaksınız.

 

Bol bol irili ufaklı sorun sıkıntı yaşayıp çözüme odaklı yaşamayı benimseyeceksiniz.

 

Büyüyeceksiniz? Yurtdışında yaşamanın, okumanın, master yapmanın, dil eğitimi almanın hiç zor olmadığını göreceksiniz. Hayat planlarınızı şekillendireceksiniz. Hayatınıza yön verebilmeyi öğrendiğinizi ve artık ayaklarınız üzerinde durabildiğinizi fark edeceksiniz.

 

Amerika’yı kendinizle, kendinizi Amerika’da keşfedeceksiniz?