Work and Travel İş Fuarları

Work and Travel İş Fuarları

Work and Travel programı çok güzel ve dünyanın en önemli kültürel değişim programı olmakla beraber, program kapsamında önceden ayarlanan bir iş yerinde çalışmak hem programın katılımcıya olan maliyetini azaltmak ve oluşacak masrafları karşılamak hem de bizzat iş hayatı içerisinde bulunarak Amerikan iş hayatını öğrenmek ve Amerikan kültürünü daha yakında tanımak için katılımcıya verilen en güzel imkanlardan bir tanesidir. Katılımcı iş tercihini yaparken kendisine sunulan çeşitli iş seçme yöntemleri vardır ve bunların en önemlisi hiç kuşkusuz yıllardır devam eden iş furlarıdır. Teknolojinin ve internetin de yardımı ile artık iş fuarları klasik yöntem dediğimiz yüz yüze ya da internet üzerinden online diğer bir tabir ile Virtual Job Fair olarak yapılmaktadır.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da iş fuarları ve iş  yerleşimi çeşitli yollar ile yapılmaktadır. Şirketlerin sponsorlarıyla düzenleyeceği fuarlara katılımınız için danışmanınız sizleri yönlendirecektir. Genel olarak iş fuarları Aralık, Ocak,  Şubat ve Mart aylarında Büyük şehirlerde gerçekleşmektedir. Bu fuarlarda öğrenciler, çalışmak istedikleri işe kabul edilmek için işverenler veya sponsorlarları ile yüz yüze görüşecekler.

 

Peki, işe yerleşim sadece fuarlarda mı gerçekleştiriliyor? Tabii ki hayır! Sezon boyunca farklı tarihlerde bir çok sayıda işverenler ile İnternet üzerinden görüntülü şekilde görüşeceğiniz iş görüşmeleri de yapılmaktadır.

 

Road Show Job Fairs

 

Amerika’daki bazı büyük işverenler, her sene Road Show İş Fuarları kapsamında Amerika’dan Türkiye’ye gelerek iş görüşmelerini birebir gerçekleştirirler. Bu fuarların en büyük avantajları; işverenleriniz ile Amerika’ya gitmeden önce birebir tanışmanız, aklınıza takılan tüm soruları anında kendilerine sorabilmeniz, işiniz, çalışma ortamınız, konaklama gibi detayları 1. ağızdan öğrenebilmeniz ve işe kabul edilmeniz durumunda iş sözleşmenizi hemen orada elinize alabilmenizdir.

 

Recruit Job Fairs

 

Road Show fuarlarının aksine, bu fuarlara işverenler katılmaz, onlar yerine yetkilendirilmiş sponor yetkilileriyle iş görüşmenizi gerçekleştirirsiniz. Bu fuarların avantajlı yanı ise, sponor yetkilileri, katılımcıları mülakata alıp iş sözleşmesi imzalatmakta yetkili olduğu için ellerinde birçok iş bulunmakta ve eğer görüşmesine girdiğiniz iş sizin kriterlerinize uymazsa, size daha uygun bir sunulabilir ve katıldığınız fuardan eliniz boş dönme şansı çok daha aza inebilir.

 

Virtual Hiring

 

Daha önce bahsettiğimiz üzere tüm iş görüşmeleri yüz yüze yapılmaz. Virtual Hiring görüşmeleri, işverenler ya da sponsor yetkilileriyle ile İnternet üzerinden görüntülü olarak gerçekleştirilir. Bu fuarların avantajı, görüşmeye katılmak için İstanbul’a gitmeden ( özellikle İstanbul dışında ikamet eden öğrenciler için büyük bir avantaj ) Armada Grandee ofislerimizden ya da ofislere gelemeyecekseniz, kişisel bilgisayarlarınızdan görüşmeye katılabilmenizdir. Gelişen teknoloji ile en yaygın şekilde kullanılan fuar türü kamera üzerinden yapılan virtual fuarlar olmuştur.