Vize Kontrol ve Gümrük İşlemleri

Uçağınız inmeden önce uçtuğunuz havayolu kabin ekibi tarafından size 2 form verilecektir. Vize Kontrol ve Gümrük işlemlerinizi tamamlamanız için kontrol noktasından önce bu formları doldurmalısınız. Kontrol noktasına gelmeden önce, göreceğiniz kioslardan ise pasaportunuzu tarayıp, kendi fotoğrafınızı çekerek bir belge alacaksınız. Elinizde pasaportunuz, çıktı aldığınız belge, ve doldurmuş olduğunuz iki formla birlikte Vize Kontrol ve Gümrük işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

İlk form;

Bu form 6059B formudur. Bu formda; Aktarma yapıp yapmadığınız, yanınızda 10.000 Dolar’dan fazla para bulunup bulunmadığız ve yiyecek – içecek getirip getirmediğiniz sorulmaktadır.

Vize Kontrol

Uçaktan indikten sonra PASSPORT CONTROL yazan işaretleri takip edin. Uçaktan inenleri takip ederek de pasaport kontrolü yapılan yere ulaşırsınız. Buraya ulaştığınızda elinizde uçakta doldurmuş olduğunuz  6059B formları ve pasaportunuzu hazırlamalısınız. Bu kısımda sıra size geldiğinde ilgili masaya çağrılacaksınız. Bu masadaki görevliye evraklarınızı teslim edip işleminizin bitmesini bekleyin.

Valizler

Bizde şehirlerarası otobüs kullanımı ne kadar yaygınsa Amerika’da da uçakla seyahat o kadar yaygındır. Dolayısıyla bavullarınızı bulma sorunu yaşama ihtimaliniz biraz fazladır. Böyle bir duruma karşı önceden bavulunuza isim-adres yazılı bir etiket iliştirmenizde fayda var. Bavulunuzu bulamazsanız telaşlanmadan “Baggage Claim” bölümüne gidip biletinizin üstünde yola çıkarken yapıştırılmış kâğıtlarla bagaj detaylarınızı gösterin. Yetkililer bu etiketlerle bagajınızı aramaya başlayacaktır. Eşyalarınız o sırada bulunamazsa sabit adres ve telefonunuzu yetkililere verip bavullarınızın adresinize teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.

Gümrük Kontrol

Valizinizi teslim aldıktan sonra çıkışa yönelin (Exit). Vize görevlisinden geçtikten sonra bavullarınızı alıp gümrükten geçmeniz gerekmektedir. Gümrükle ilgili doldurduğunuz 6059B formuna burada tekrar göz atılacaktır. Buradaki görevli gerek görürse sizin valizinizi arayacak, ülkeye yasak yiyecek ve eşya getirip getirmediğinizi kontrol edecektir. Aslında yukarıda sayılan tüm kontrol işlemlerini hiçbir şekilde ezberlemenize gerek yok. Her kontrol otomatik olarak yapılacak ve siz daha birçok şeyin farkına dahi varmadan işlemlerinizi tamamlamış olacaksınız.