Texas

Başkenti Austin olan Texas Eyaleti hiç şüphesiz akıllara ya Vahşi Batı filmleriyle, ya astronotların en bilindik repliği olan Nasa uzay istasyonuna ev sahipliği yapan, Texas’ın en büyük, Amerika’nın da en büyük 4. şehri olan Houston’la ya da eskilerin kaçırmadan izlediği Dallas dizisi ile geliyor. Bu yüzden de Amerika’nın aslında en popüler yerlerinden birisidir Texas.

Kara Altın: Petrol

Eyaletin hemen batı sınırında Meksika, doğusunda ve kuzeydoğusunda Louisiana ve Arkansas, kuzey ve kuzeybatısında da Oklahoma ve New Mexico bulunuyor. Dünyanın en zengin yerlerinden biri olan Texas’ta bilindiği gibi oldukça fazla petrol rezervleri ve yeraltı kaynakları bulunuyor. Her ne kadar sadece petrolü ile öne çıksa da tarımı ve hayvancılığı da Amerika’da lider konumdadır.

Büyük şehir dendiğinde Amerika’da genelde nüfus olarak zihinlerde 300 binli rakamlar belirir, fakat Texas’ın üç büyük şehri de bir milyonun üzerinde nüfusa sahiptir: Houston’ın 2,016,582; San Antonio’nun 1,256,509; Dallas’ın 1,213,825 nüfusu vardır.

Tek dil İngilizce değil

Meksika’ya yakınlığı nedeniyle İngilizce’den sonraki sırayı İspanyolca alan eyalette Fransız’ca kullan büyük gruplar da vardır. Eğitim bakımından ise Amerika’nın oldukça ünlü kolej ve üniversitelerine ev sahipliği de yapılıyor.

Ulaşım ve seyahat

Texas genelinde ulaşıma göz attığımızda eyaletin zenginliği nedeniyle oldukça gelişmiş olduğunu fark ederiz hemen, zira otoban karayolları, özellikle yük taşımacılığında kullanılan fakat yolcu taşımacılığında da gelişmiş demiryolları, Amerika‘nın en büyük ikinci havalimanını da barındıran havayolu ve Meksika Körfezi’ne olan sahileri ile oldukça önem taşıyan denizyolu.

Texas’taki yolcu taşımacılığı yapan demiryolları şunlardır: Amtrak (AMTK), Austin and Texas Central Railroad, Grapevine Vintage Railroad, Jefferson and Cypress Bayou Railway, Tarantula Steam Train, Trinity Railway Express.
Yine öğrencilerin Amerika seyahatleri için kullanabilecekleri havalimanları da şunlardır: Dallas-Fort Worth International Airport, George Bush Intercontinental Airport (IAH) (Houston), Dallas Love Field (Houston),  Hobby Airport, San Antonio International Airport, Austin-Bergstrom International Airport, El Paso International Airport, Lubbock International Airport, Midland International Airport Brownsville/South Padre Island International Airport, and Valley International Airport in Harlingen, TX.