Sosyal Güvenlik No – SSN

SSN (Social Security Number) yani sosyal güvenlik numarası (bizdeki TC Kimlik no veya SSK no gibi) devletin, çalışan kişilerin yerini ve vergilerini takip etmesini sağlar. Amerika’da kişinin yasal olarak çalışabilmesi için sosyal güvenlik numarası alması gerekmektedir.

Amerika’da herkesin kendine özgü sadece bir SSN numarası vardır. Bu numara olmadan Amerika’da çalışamaz, ev kiralayamaz, otomobil alamaz, hatta cep telefonuna abonesi bile olamazsınız.

Amerika’ya giden öğrencilerin de sosyal güvenlik numarası alması gerekmektedir. SSN numarası olmadan Amerika’da bir işte çalışamayacağınız gibi işvereniz SSN numaranız olmadığı için sizi işten çıkarma hakkına sahiptir. SSN, çalışma ve oturma izni almanızı da sağlar.

SSN almak için oryantasyon sırasında başvuru yapabileceğiniz gibi, ABD’ye gittikten sonra da Sosyal Güvenlik Ofislerine başvurabilirsiniz. Sosyal güvenlik ofislerini gittiğiniz her yerde hatta küçük kasabalarda dahi bulabilirsiniz. Size en yakın Sosyal Güvenlik Ofisinin adresini, ücretsiz olan 1-800-772-1213 numaralı telefondan veya http://www.ssa.gov internet adresinden öğrenebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Numarası Almak İçin Gerekli Belgeler:

  • Başvuru formu
  • Pasoport fotokopisi
  • İş anlaşması
  • DS2019 fotokopisi
  • I-94 fotokopisi

Sosyal güvenlik numaranız, başvurunuzdan sonra bir ay içinde posta yoluyla gönderilir. Kart için başvurduğunuzda, geçici sertifika (SSA-5028) istemeyi unutmayın. Geçici sertifikada numara yoktur ama sosyal güvenlik kartı başvurunuzun göstergesidir. Bu sertifika çalışabilirliğinize dair kanıt amaçlı olarak kullanılabilir. SSN i aldıktan sonra, bunu işvereninize bildirmelisiniz. Başvurunuzdan sonraki 4 hafta içinde kartınız gelmezse 1-800-772-1213 nolu sosyal güvenlik kurumunu arayıp başvurunuzun durumunu öğrenebilir veya Sosyal güvenlik kurumuna bizzat gidip bilgi alabilirsiniz.