Sosyal Güvenlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Work and Travel programı katılımcıları Sosyal Güvenlik numaralarını (Social Security Number yani SSN)alma konusunda zaman zaman gecikmeler yaşayabilmektedir. Kartınız, başvurunuzundan sonra bir ay içerisinde arasında elinize ulaşacaktır. Ancak eski katılımcılardan, kartının eline geçmesi için 8 hatta 12 hafta bekleyenler olduğu da bilinmektedir.

Sosyal Güvenlik Kartı başvurunuzu işe başlamadan önce yapmanız gerekmekle birlikte, işvereninizin Sosyal Güvenlik Numaranızı alana kadar size para ödeyemeyeceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Nadir olarak işverenler başvuru yaptığınızı gösteren belgeyi kabul edebilir ve ödemenizi gerçekleştirir.

Sosyal Güvenlik kartı başvurusunda bulunmak için, aşağıda listelenen evrakla birlikte bir Sosyal Güvenlik ofisine giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir:

 • Sosyal Güvenlik Başvuru Formu (ofisten alıp doldurabilirsiniz)
 • Work and Travel acentenizin Sosyal Güvenlik Kurumuna hitaben yazdığı yazı
 • DS2019 formu
 • J1 Vizeli pasaportunuz
 • I-94 kartınız
 • Yerleştirme Teyit Formunuzun (PCF) veya Bağımsız Yerleştirme Anlaşmanızın (IPA) bir kopyası
 • Pasaportunuz bir yıldan yeniyse, ilave kimlik belgeleri

Size yakın Sosyal Güvenlik ofisini bulmak için:

 • Telefon rehberinden “Sosyal Güvenlik Kurumu” maddesine bakabilir,
 • www.ssa.gov web sitesini ziyaret edebilir,
 • 1-800-772-1213 (ücretsiz) nolu telefonu arayabilir,
 • Yerleştirme Teyit Formunuza (PCF) bakabilirsiniz.

Genellikle küçük yerleşim birimlerinde Sosyal Güvenlik ofisi bulunmaz. Sosyal Güvenlik kartı başvurunuzu son varış noktanıza gitmeden önce yapmanız gerekebilir. Özellikle Alaska bölgesinde çalışacak katılımcıların sıkıntı yaşamamak için çalışacağı yere en yakın sosyal güvenlik ofisini öğrenmeleri faydalarına olacaktır.

Eski programdan kalma bir Sosyal Güvenlik numaram varsa, o numarayı kullanmaya devam edebilir miyim?

Evet. Daha önce J1 programına katıldıysanız, o program sırasında adınıza düzenlenen Sosyal Güvenlik numarası ömür boyu geçerli olacaktır. Dolayısıyla, yeniden kart başvurusu yapmanız gerekmez.

Sosyal Güvenlik kartı başvurunuzda Amerika’daki adresiniz bölümünü doldururken, aşağıdaki adreslerden birini kullanabilirsiniz:

 1. Amerika’da yaşadığınız adres;
 2. İşyerinizin adresi;
 3. Bir arkadaşınızın adresi.

Sosyal Güvenlik Kurumunun Sosyal Güvenlik kartı başvurusu yapabilmenize izin vermesi için, ilk olarak adınızı SAVE olarak bilinen Ulusal Veri tabanında aramaları gerekir. Tüm katılımcılar SAVE veri tabanına Amerikan İç Güvenlik Bakanlığı tarafından girilir. İdeal bir durumda, Sosyal Güvenlik kartı başvurusu yaptığınızda, adınız Ulusal Veri tabanında gözükür ve başvurunuz Sosyal Güvenlik Görevlisi evraklarınıza göz attıktan hemen sonra işleme konur. Böyle durumlarda, Sosyal Güvenlik Kurumu Sosyal Güvenlik kartınızı 10 ila 15 iş günü içinde size posta ile gönderir.

Sosyal Güvenlik Kurumu durumunuzu doğrulayabiliyorsa, geçici sertifika/makbuz (form SSA-5030) veya kart başvurusu yaptığınız tarihi belirten bir yazı isteyin. Bu geçici sertifika veya yazı kart başvurusu yaptığınızın delilidir. Bu yazı Sosyal Güvenlik kartı yaptığınızın kanıtı olacak olup, işe başlamadan önce işvereninize gösterilmesi gerekmektedir.

Bazen, başvuru sırasında gecikmeler meydana gelir. Adınız ulusal veri tabanında bulunmuyorsa, evraklarınız doğrulama için başka bir yere gönderilir. Doğrulama süreci iki hafta ile üç ay arasında bir zaman alacaktır! Bu ilave doğrulama süreci İç Güvenlik Bakanlığının istediği bir şeydir ve maalesef work and travel acenteniz bu süreci hızlandıramamakta ya da değiştirememektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu durumunuzu doğrulayamıyorsa, Sosyal Güvenlik Kurumundan Sosyal Güvenlik kartı başvuru yaptığınızı teyit eden resmi bir belge/makbuz ya da resmi bir yazı istemeyi unutmayın. Bu yazı Sosyal Güvenlik kartı başvurusu yapma girişiminde bulunduğunuzun kanıtı olacak olup, işe başlamadan önce işvereninize gösterilmesi gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik başvuru sürecinde ciddi sorunlarla karşılaşırsanız ya da Sosyal Güvenlik kartınızı başvuru sürecinde belirtilen zaman dilimi içerisinde alamazsanız, lütfen başvuruyu yaptığınız ofisin adres ve telefonunu alın. Bunu yaptıktan sonra, bu bilgi ile work and travel acentenize başvurun, size yardımcı olmasını isteyin.

Sosyal Güvenlik numaramı telefonla almak için Sosyal Güvenlik Kurumu ofisini arayabilir miyim?

Hayır. Sosyal Güvenlik başvurunuz veya numaranız ile ilgili bir sorunuz varsa, başvuru yaptığınız yerdeki Sosyal Güvenlik ofisine şahsen başvurun.

Sosyal Güvenlik numaranızı aldıktan sonra, bu numarayı hemen işvereninize bildirmelisiniz. Sosyal Güvenlik numaranızı işvereninize bildirmezseniz, vergi beyannamenizi vermekte sorun yaşarsınız. Bir maaş çeki aldıktan sonra ancak Sosyal Güvenlik numaranızı almadan önce iş yerinizden ayrılsanız da eski Sosyal Güvenlik numaranızı eski işvereninize bildirmeniz gerekir. Sosyal Güvenlik kartınızı işvereninize gösterdikten sonra, kartınızı kaybetmeyeceğiniz bir yerde tutmalısınız çünkü kartınızın yenilenmesi zor bir süreçtir. Vergi beyannamelerinizi doldurmak için de Sosyal Güvenlik kartınızı eve getirmelisiniz.

Related Posts: