Work and travel Sağlık Sigortası

Work and travel Sağlık Sigortası genelde sponsor kuruluş aracılığı ile Work and Travel USA katılımcısı olan öğrencilerine Amerika’da kalış süreleri boyunca geçerli olacak şekilde yaptırılmaktadır.

Work and travel Sağlık Sigortası cil hastane masraflarını karşılamaktadırlar ancak genel amaçlı tedavi, diş bakımı, estetik ve psikolojik danışmanlık almak gibi tedavileri ya da daha önce (son 6 ay içinde) geçirmiş olduğunuz ve tedavi olduğunuz rahatsızlıkları kapsamamaktadır.  Örneklendirmek gerekirse, bisiklet sürerken düşüp kolunuzu kırarsanız, sigortanız bunun tüm masraflarını karşılayacaktır. Ancak astım, şeker hastalığı vb. rahatsızlıklarınızdan kaynaklanan tedavi ihtiyaçlarınızda sigortanız kapsam dışındadır.

Work and travel Sağlık Sigortası nasıl kullanılır?

Size ABD ye gitmeden önce bir sigorta kartı verilecek, sigorta içeriği ve kullanım kuralları da bu kartla birlikte teslim edilecektir. Sigortanızı kullanma ihtiyacınız olduğu durumda bu kartınızı mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

Acil bir tıbbi müdahale ya da polis koruması vb. gerekirse, doğrudan 911 arayıp yardım isteyiniz.Eğer işinizle ilgili bir sorununuz vs. varsa, hafta içi günlerinde ve mesai saatlerinde (08:00 – 17:00) sponsorunuzu aramanız gerekmektedir.

Sigorta kapsamınız hakkında detaylı bilgiyi sponsorunuzun resmi web sitesinden alabilirsiniz.

Hangi Hastaneye Gitmeliyim? Hastaneye Nasıl Giderim?

Eğer durumunuz acil değilse ya da kendi olanaklarınızla hastaneye gidebiliyorsanız öncelikle sigorta şirketinizin anlaşmalı olan hastanelerinden birini bulmalısınız. Work and Travel öğrencileri Amerika’nın en yaygın sigorta ağına sahip olan şirketler ile sigortalanmaktadır. Bundan dolayı gittiğiniz hastanelerin çoğu sizden tedavi masrafı almayacaktır. Ancak sigortalı da olsanız, hastanede “co-pay” adında bir ödeme yapmanız gerekecektir. Bu ödeme genellikle 50-100 USD civarında olur.

Hastaneye giderken yanınızda bulunması gerekenler:

– Sigorta kartınız- DS2019 formunuz- Pasaportunuz- 100 USD para ya da kredi kartı

Sigorta kartınızın üzerinde hangi sigorta ağı ile güvence altında olduğunuz yazar. Örneğin “AETNA”. Yine sigorta kartınızda yazan telefon numaralarını arayarak ya da web sitelerine girerek size en yakın sağlık kuruluşunun yerini kolaylıkla bulabilirsiniz.

***HATIRLATMA: Bazı sponsorlar ayrı ücrete tabi tutmak koşuluyla Work and Travel USA öğrencilerine daha kapsamlı sigorta yapma olanağı da tanımaktadır.