Sevis Nedir?

SEVIS “Student and Exchange Visitor Information System” yani Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi Bilgi Sistemi, göçmenlik hakkı bulunmayan kişiler hakkında, bu kişilerin ABD’de bulundukları süre boyunca, ülke içi güvenliği sağlamak amacıyla geliştirilmiş izleme sistemidir. Bu sisteme göre Work and Travel ve diğer değişim programlarının katılımcıları, dil okulu ve üniversite öğrencileri, göçmen olma hakkı elde etmedikleri sürece okulları ve sponsorları tarafından ülkedeki durumlarına ilişkin olarak düzenli aralıklarla güvenlik birimlerine bilgi verirler. S.E.V.I.S. ABD’ye gelen ziyaretçilerin bilgilerini kayıt altına alan ve ABD’deki hareketlerini takip eden bilgi sistemdir. Konaklama ve işyeri, biyometrik verileriniz bu sistemde tutulur ve takip edilir.

ABD, yabancı öğrencileri ve kültürel değişim programları ile ülkeye gelen katılımcıları, gerekli kurallara uydukları sürece kabul eder. Bu nedenle yabancı öğrenci ve değişim programları ziyaretçilerinin kesinlikle S.E.V.I.S.’e dikkat etmeleri ve sisteme kaydolması gerekmektedir.

SEVIS kaydınızı DS başlangıç tarihinizden sonraki ilk 10 gün içinde mutlaka aktif hale getirmelisiniz. ABD’ye giriş tarihiniz, DS tarihinizden sonra olsa da 20 günlük süreniz DS tarihi ile başlamış bulunmaktadır. DS başlangıç tarihinize dikkat etmenizi ve ABD’ye varır varmaz hemen SEVIS aktivasyon işleminizi gerçekleştirmenizi öneririz. 20 günlük sürenin dolması durumunda, sponsor kuruluş tarafından programınız ve vizeniz iptal edilebilir, ABD’yi terk etmek durumunda kalabilirsiniz.

SEVIS aktivasyonunu internet veya telefon yoluyla yapılabilmektedir. Sevis aktivasyonunu nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda detaylı bilgiyi work and travel oryantasyon seminerinde alacaksınız.