Pasaport İşlemleri

Work and Travel programı için pasaport işlemleri :

Work and Travel programına katılım için umuma mahsus pasaport (bordo renkli) gereklidir. Son yıllarda yeşil pasaport ile de başvurular alınmış, vize ve yurtdışına çıkışta herhangi bir sorun yaşanmamıştır. Yine de tavsiye edilen; yeşil pasaport yerine 1 seneye mahsus bordo pasaport çıkarılmasıdır.

Umuma Mahsus Bordo pasaport için başvuru belgeleri:

İçerisinde pasaport dairesi olan emniyet müdürlüklerine:

·         2 adet biometrik 5×6 cm ebatlarında pasaport fotoğrafı

·         Pasaport Harç Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı.

·         Harç ücretine dair dekont veya evrak*

·         Nüfus cüzdanın aslı

·         Varsa geçmiş yıllara ait pasaport.

Sonraki işlemler

Gerekli bütün belgeler temin edildikten sonra şehirlerdeki başvuru yoğunlukları nedeniyle Emniyet müdürlükleri pasaport başvuruları için randevu usulüyle çalışmaktadırlar. www.epasaport.egm.gov.tr sitesinden pasaport başvurusu yapacağınız il ve ilçeyi tercih edebilirsiniz.

*1 senelik pasaport almak isteyen üniversite öğrencileri harç ücreti ödemekten muaftır. Sizlere, okulunuza vermek üzere, yurtdışında bir eğitim programına katılacağınızı gösteren bir belge verilip, önce okulun sonra ilgili vergi dairesinin onayıyla 140,50 TL harç ücreti ödememe şansını elde edebilirsiniz. Bu evrak size kayıt esnasında firmanız tarafından verilecektir. Bunun yanı sıra maalesef bazı üniversitelerin bu onay yazısını vermeme gibi bir durumu olabiliyor. Bu durum için okulunuzun öğrenci işleriyle görüşebilirsiniz.

Yeni bir uygulama olan chipli pasaportların geçerlilik süresi geçmesi itibariyle, uzatılması söz konusu değildir. Süresi dolan her pasaport için yeniden yukarıdaki belgeler hazırlanarak, yeni pasaport başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

 

PASAPORT HARÇ ÜCRETLERİ

2019 yılına ait Türkiye Pasaport Harç ve Defter Bedelleri

SüreHarçDefterToplam
6 ay170,00 TL133,6284 TL304  TL
1 yıl248,44 TL133,6284 TL383 TL
2 yıl405,58 TL133,6284 TL540 TL
3 yıl575,96133,6284 TL710  TL
4+ yıl811,66 TL133,6284 TL946 TL

Pasaport defter bedelleri “pasaport defter bedeli” adı altında, Harç bedelleri ise “e-Pasaport harç bedeli” adı altında, Maliye Bakanlığı’na bağlı il/ilçenin defterdarlık/malmüdürlüklerine, veznelerine veya Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan aşağıdaki bankalara yatırılabilinmektedir.

 T.C. ZİRAAT BANKASI

 T.EKONOMİ BANKASIBURGAN BANK
T. HALK BANKASI FİNASBANKALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI
T. İŞ BANKASIDENİZBANK TURKISH BANK
YAPI VE KREDİ BANKASI TEKSTİLBANK TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI
AKBANK TANADOLUBANK ASYA KATILIM BANKASI
T. VAKIFLAR BANKASI HSBC BANK KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI
 T. GARANTİ BANKASI ING BANK CİTİBANK
 ŞEKERBANK ALTERNATİF BANK TURKLANDBANK
FORTİSBANK

Alınacak dekontlarda mutlaka TC kimlik numarası, ad ve soyadı bulunmalıdır.

Work and Travel Katılımcıları İçin Harçtan Muaf Pasaport

Ülkemizde, üniversitelerinde görev yapan öğretim elamanları ile öğrencilerin bilimsel, sosyal, kültürel ve spor etkinliklerine katılmak üzere veya eğitim amacıyla yurtdışına çıkışlarında pasaport kanununun 15. Maddesinde belirtilen sürelerle sınırlı kalmak suretiyle yurtdışına gidip gelecekleri süreler kadar harçsız pasaport tanzim edilir. ( 6 aydan az süreli belge getirenlere 6 aylık, 6 aydan fazla süreli belge getirenlere 1 yıllık, 1 yıldan fazla süreli belge getirenlere 2 yıl süreli harçtan muaf pasaport tanzim edilir.)

Work and Travel Katılımcıları, pasaport harcı ödememek için, rektörlükten alacakları belgeyi,