Otel ve Resort İşleri

Work and travel öğrencilerinin en çok işe alındığı sektörlerden biri otelciliktir. Otelcilik sektörünün dünyada en gelişmiş olduğu ülkelerden biri ABD’dir ve gerçekten de her ebat ve kaliteden onbinlerce otelin faaliyet gösterdiği bir ülkedir Amerika. Özellikle yaz aylarında oteller en yoğun sezonlarını yaşar ve önemli miktarda işgücüne ihtiyaç duyarlar. Oteller work and travel katılımcılarını çok büyük oranda housekeeper ( oda görevlisi) olarak işe alırlar. Housekeeper pozisyonu hem öğrencmesi kolay, hem de fazla bir İngilizce konuşma düzeyi gerektiermediğinden birçok aday tarafından tercih edilir. Housekeeper posizyonunda adaya günlük olarak yapması gereken işin bir listesi verilir. Genellikle 30 dakikada bir odanın temizlenip hazırlanması gerekir.  Housekeeper pozisyonunun en büyük avantajı, sıcak yaz günlerinde kakapı ve klimalı bir ortamda çalışmak ve stressiz bir iş yapmaktır.

Housekeeper pozisyonunda çalışan adaylar ortalama 7-9$ civarında saatlik ücret alırlar ve haftada genellikle 40 saat civarında çalışırlar. Çok yüksek oranlarda olmasa da, housekeeperlar temizledikleri odalardan bahşiş de alabilirler. Birçok iş türüne göre kıyaslandığında housekeeper pozisyonu hem  daha az yorucudur hem de daha kolaydır.

Bunların dışında Otelde; ön büro resepsiyon, rezervasyon, mutfak, genel alan çalışanı, restaurant, mutfak, bar gibi çok farklı departmanlarda işler de sunulmaktadır.