Neden Süper Bir Fırsat?

Bir düşünün bundan önceki yaz tatillerinizde neler yaptınız? Birçok kişi gibi siz de muhtemelen Bodrum, Antalya, Marmaris vb. yazlık bölgelerde güzel yaz tatilleri yaşamışsınızdır. Muhtemelen ömrünüzün kalan bölümünde de buna benzer bol deniz ve güneşli kısa yaz tatilleriniz olacak. Peki, hiç daha önce 3 aylık uzun bir süreyle yurtdışında tatil yaptınız mı ya da uzun sureli bir yurtdışı deneyimi. Üstelik Amerika gibi bir ülkede, hem de tatil masraflarınızı amorti ederek!  Eğer daha önce Work and Travel programına katılmadıysanız ve maddi imkânları çok geniş olan bir gezgin değilseniz bu soruya cevabınız hayır olacaktır.

Work and Travel belki de hayatınızda sadece bir kez yaşayabileceğiniz bir deneyim olacak. Çünkü sadece üniversite öğrencisiyken bu programa katılabiliyorsunuz. Üniversiteden mezun olduktan sonra ise kariyer mücadelesinin ve ailevi kısıtlamaların içinde muhtemelen böyle uzun bir tatil yapma şansınız olmayacak.

Work and Travel programı özellikle bireysel gelişim ve gerçek yaşama hazırlık aşamasındaki üniversite öğrencileri için olağan üstü bir deneyimler zinciri. Bu programla birçok öğrenci  hayatında ilk kez pasaport alıyor, uzun süreli yurtdışına çıkıyor, ilk defa deniz aşırı yolculuk yapıyor, bir işvereni ve sorumlulukları olan bir mesaisi ve iş arkadaşları oluyor. Birçok öğrenci ilk kez tam zamanlı çalışma ve para kazanma deneyimi yaşıyor ve ilk kez kendi kazandığı para ile ihtiyaçlarını karşılayıp ayakta kalmaya çalışıyor. Birçok farklı ülke ve kültürden insanlarla birlikte yaşıyor, paylaşıyor ve  yıllar boyu öğrenmeye çalıştıkları İngilizcenin tam ortasında buluyorlar kendilerini. Birçok öğrenci belki de hayatında ilk kez evinden ve ailesinden uzakta yaşıyor, kendi sorunlarını kendi çözmeye çalışıyor. Bunu başardıkça da özgüveni gelişiyor ve gerçek bir birey olarak yaşama atılmaya hazır hale geliyor. Tüm bunları yan yana koyduğunuzda Work and Travel gerçekten de “karma aşı” gibi bir program.

Work and Travel boyunca hem senaryoyu siz yazacaksınız hem de baş rolde kendiniz oynayacaksınız. Deneyiminiz sizin ellerinizde şekillenecek ve bir hayat boyu anlatacak unutulmaz anılar ve gösterecek yüzlerce fotoğraf olarak sizinle yaşayacak. Yaşayabileceğiniz birçok güzellik ve mutlu anların yanısıra belki de o an için sizi çok sinirlendirecek, zor durumda bırakacak, belki de pes etme noktasına getirecek olaylar yaşayacaksınız. Ama emin olun döndüğünüzde kahkahalarla gülerek anlatacağınız anıların başında da bunlar gelecektir.

Üstelik bu macera neredeyse BEDAVA !

Work and Travel katılımcılarının en büyük düşünce yanılgılarından biri, bu programa çok para harcayarak katıldıklarını düşünmeleridir. Aslında hiç de öyle değil.  Bir düşünün, yaz tatilinizi Amerika’ya gitmek yerine Türkiye’de daha önceki yazlar gibi geçirdiğinizi farz edin. Bir günde ne kadar para harcıyorsunuz? Bunu 90 günle çarpın. Çıkan sonucun Work and Travel program ücretiniz kadar olduğunu göreceksiniz. Türkiye’de yaşamanın da bir maliyeti var ve Amerika’ya gitmekle bu maliyeti arttırmıyorsunuz. Amerika’daki işiniz sizin yaz boyu harcayacağınız parayı zaten karşılayacaktır. Dolayısıyla siz sadece uçak bileti parası harcayarak 3 aylık bir Amerika macerası yaşamaya gidiyorsunuz.

Bu bakış açısı, verimli ve para kazanma hırsından uzak, macera odaklı bir Work and Travel için çok sağlıklı ve doğru bir düşüncedir. Lütfen Work and Travel maceranızı para kazanma hırsıyla bir eziyete çevirmeyin ve hayatınızın en güzel günlerini yaşarak ülkenize dönmeyi düşünün?