Kayıp Pasaport

Yurtdışında bulunurken, herhangi bir nedenle konsolosluklarda işlem yapmak istemeniz durumunda  tüm konsoloslukların ortak işlem platformu olan www.e-konsolosluk.net sitesini kullanabilirsiniz. Konsolosluklara doğrudan gidip şahsen başvuru yapmanıza gerek yok.

Pasaportunuzu kaybetmeniz durumunda da yine yapmanız gereken hareket  konsolosluk.net sitesine giriş yaparak ülke ve şehir  ve işlem seçmek. Site size gerekli yönlendirmeleri ve bilgilendirmeleri yapıyor. Pasaport için gerekli başvuru formunu bu siteden indirebilir,

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR
Pasaportun kaybedilmesi halinde, en kısa zamanda yetkili yerel makama başvurularak kayıp raporu düzenletilmeli ve pasaportu kaybeden kişinin Türkiye’de nüfusa kayıtlı olduğu ilin emniyet müdürlüğünce kayıp işlemi yapılması için görev bölgesinde bulunulan Büyükelçiliğe / Başkonsolosluğa başvurulmalıdır.

Bazı durumlarda kayıp pasaportlarla ilgili olarak, kişinin nüfusa kayıtlı olduğu ilin emniyet müdürlüğüyle yazışma yapıldığından, işlemin sonuçlanması ve yeni pasaportun düzenlenmesi vakit alabilmektedir.

Erkekler Türk vatandaşları için: Askerlik durumlarını gösteren belgenin de dilekçeye eklenmesi gerekmektedir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler
1- Pasaportunuzu nasıl kaybettiğinize ilişkin ayrıntılı bilgileri içeren dilekçe,
2- Yeni pasaport başvuru formu,
3- Nüfus cüzdanınızın aslı,
4- (Erkekler için) Askerlik tecil veya terhis belgesi,
5- Son 6 ay içinde çekilmiş 4 adet gözlüksüz renkli vesikalık fotoğrafınız (Hepsinin aynı ve önden çekilmiş olması gerekmektedir. Bilgisayar ile çoğaltılmış fotoğrafların renkleri folyo ile kaplama sırasında dağıldığından, bu tür fotoğraflar kabul edilmemektedir),
6- Başvuran kişi öğrenciyse, bağlı bulunulan Eğitim Müşavirliği/Ataşeliğinden alınacak “Öğrenci Pasaportu Uzatım Belgesi” (Bu belge olmadığı takdirde harç alınmaktadır. Bu belgenin ibrazı halinde yalnızca pasaport cüzdan bedeli alınır.)
7- Pasaportunuzu kaybettiğinize ilişkin olarak yetkili yerel makamdan alacağınız kayıp raporu (Kayıp olan pasaportun seri no, veriliş yeri, veriliş tarihi, oturma izni Süreli/Süresiz gibi bilgileri içermesi gerekmektedir.)

*** Yukarıdaki bilgiler 15 Ekim 2009 tarihinde konsolosluk.net web sitesinden alınmıştır ve güncelliğini yitirmiş olabilir.  Son güncellemeleri görmek ve hatalı işlem yapmamak için mutlaka konsolosluk.net sitesine girerek bilgileri kontrol ediniz.