İki Yıl Kuralı Nedir?

Two-Year Rule” yani İki Yıl Kuralı, göçmen yasası çerçevesinde kullanılan genel bir terimdir. Göçmen olmayan vize tiplerinde, özellikle H-1, L-1 ve K-1 vizelerinde ve göçmen vizelerinde bulunabilir. J-1 vizesi ile ABD’ye giden bazı kişilerin vizelerinde de “Two year rule does apply”(2 yıl kuralı geçerlidir) ibaresi olabilir. Genellikle staj programları için geçerlidir. Work&Travel programıyla giden kişiler için bağlayıcılığı yoktur.

Bu ifade, ABD’ye giden kişilerin Türkiye’ye döndükten sonra iki yıl burada kalarak burs aldığı kurum varsa o kuruma mecburi hizmette bulunma zorunluluğunu belirtmektedir. Söz konusu ifade ayrıca burs almayan öğrencilere de uygulanabilmektedir. Kuralı kaldırmak (waive etmek) için Türkiye ve ABD makamlarına başvuru yapmak gerekmektedir. Türk makamlarından cevap gelmesi 2 ile 3 aylık bir süreyi bulabilmektedir.

İfadenin kaldırılması işleminin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle ABD Dışişleri Bakanlığı (U.S. Department of State), Waiver Reviev Division kurumuna başvuru yapılması gerekmektedir. Ama söylediğimiz üzere iki yıl kuralının Work and Travel ile bir ilişkisi kesinlikle yoktur !