GÖRMEDEN DÖNMEMENİZ GEREKEN 12 YER

 

Uzun bir süre çalıştınız, yoruldunuz, para biriktirdiniz ve artık programın en eğlenceli kısmı olan Travel kısmına geldiniz. Çalıştınız, para kazandınız ve artık çok güzel yerleri gezerek kendinizi mükafatlandırmanın vakti geldi. Peki neresi bu güzel yerler? Bu koskoca kıt’ada hangi bölgeyi gezeceksiniz? Biz sizin için kolaylık olması açısından, Amerika’nın hemen hemen her bölgesinde  gezilip görülmesi gereken müthiş yerlerinin listesini çıkarttık. Özellikle Amerika’ya ilk defa giden öğrenciler için bu yazının Travel zamanlarında pek çok yardımı olacağına inanıyoruz.

Miami, Orlando-FLORİDA

Genel olarak tropikal bir iklime ve mükemmel bir doğaya sahip olan Florida ABD’nin güneydoğusunda yer alır. Birçok güzel şehrin içinde en tanınmış olanları Miami ve Orlando’dur.  Miami’nin havası, olağanüstü güzellikteki uçsuz bucaksız plajları, doğal koy ve körfezleri, eğlence ve gece hayatı eşine az rastlanır türden olduğu için, Miami ABD’nin gözde şehirlerinden biri haline gelmiştir. Bu sebepten dolayı Miami sokaklarında gezerken ünlü birileriyle karşılaşırsanız şaşırmayın. Konumu itibariyle birçok milletten insanla karşılaşabileceğiniz bu şehrin genelinde ilk dil İspanyolca, ikinci dil ise İngilizcedir.

Miami‘de başlıca gezip görebileceğiniz bazı yerler şöyledir:

*Downtown Miami

*Miami Beach

*Miami Limanı

*Crandon Park Marina

*Everglades National Park

*Bal Körfezi

*Biscayne Koyu

*Key West

Turizmde gelişmiş ve gezilecek görülecek güzel yerleri olan Florida’nın diğer büyük önemli ve güzel şehri ise Orlando’dur. Turistler için kesinlikle benzersiz bir eğlence ve alışveriş dünyası olan Orlando en çok Disneyworld eğlence parklarıyla meşhurdur.

Orlando‘da gezip görebileceğiniz bazı başlıca yerler şu şunlardır:

*Walt Disney World Eğlence Parkı

*Universal Stüdyoları

*Downtown Orlando

*Discovery Cove

*Orlando Old Town

 

New York City-NEW YORK

New York’un şüphesiz ki en gözde şehri başkent New York City’dir. New York City, Dünya’nın kültürel başkenti olarak bilinir ve Amerika’nın en kalabalık şehridir. Dünya çapında medya, ticaret, finans, sanat, moda ve teknoloji gibi birçok alanda ev sahipliği yapar. Ayrıca New York, Dünya’da en çok dil çeşitliliğinin görüldüğü yerdir.

New York‘ta gezip görülebilecek başlıca yerler şuralardır:

*Central Park

*Times Meydanı

*Niagara Şelalesi

*Empire State Binası

*Özgürlük Anıtı

*Manhattan

Los Angeles, San Diego, San Francisco-CALIFORNIA

 

California, Amerika’nın en kalabalık eyaletidir. Ülkenin batısında Büyük Okyanus’un doğu kıyısında yer alır. En büyük, en güzel eyaletlerden birisidir ve haliyle gezilecek, görülecek şehirleri de fazladır. Bu şehirlerin en önemlileri Los Angeles, San Diego ve San Francisco’dur.

Adının anlamı melekler şehri olan Los Angeles Amerika’nın ikinci büyük nüfuslu şehridir.

Los Angeles‘ta görülmesi gereken başlıca yerler şunlardır:

*Downtown LA

*Hollywood

*Disneyland

*Beverly Hills

*Santa Monica

*Malibu

*Venice Plajı

*Griffith Park

*Universal City

Meksika sınırına konumlanmış olan ve California’nın ikinci büyük şehri olan San Diego, şehirde yaşayan farklı etnik grupların oluşturduğu kültürel zenginlik dolayısıyla şehirde Fransa, Vietnam, Meksika, İspanya, Yunanistan ve Latin Amerika mutfaklarının etkisi yoğunlukla görülür.

San Diego‘da görülmesi gereken başlıca yerler şunlardır:

*Gaslamp Quarter

*Sea World

*Pasifik Plajı

*Coronado Adası

*Mission Körfezi

*Balboa Park

*La Jolla

Diğer bir önemli şehir ise büyük teknoloji şirketlerinin bir çoğunun merkezini içinde bulunduran Silikon Vadisi’nin olduğu San Francisco?dur. San Fransisco. Tramway kullanabileceğiniz yokuşlu yollarıyla, bu yokuşlu yolların kenarlarına inşa edilmiş müthiş evleriyle, boğazlardaki köprüleriyle bu şehrin mimari dokusuna hayran kalabilirsiniz.

San Fransisco‘nun başlıca görülmesi gereken yerleri şunlardır:

*Silikon Vadisi

*Golden Gate

*Lombard Street

*Pier 39

*Coit Tower

*Cheescake Factory

*Transamerica Building ve Columbus Tower

*Ocean Beach

 

Las Vegas-NEVADA    Grand Kanyon-ARIZONA

Ayrıca California eyaleti içerisinde bulunmayıp, çok yakın ve çok güzel iki yer daha eklemek istiyorum. Bunlardan birisi Nevada eyaletinde bulunan Las Vegas, diğeri ise Arizona eyaletinde bulunan Grand Kanyon.

Günahların Şehri ismiyle anılan Las Vegas eğlence mekanları ve kumarhaneleriyle ün yapmıştır. Dünya mutfağının çeşitliliğini görebileceğiniz Las Vegas’ta birçok ülkeye ait lezzetlere ulaşabilirsiniz.

Las Vegas‘ta başlıca görülmesi gereken yerler şunlardır:

*Bellagio

*Las Vegas Strip

*Fremont Sokağı

*Mirage Otel

*Grand MGM Oteli

*Mandalay Bay

*Ceaser Palace

*Treasure Island

Ölmeden önce görülmesi gereken yerler sıralamasında 50 yer arasında birinci olan Grand Canyon mükemmel bir doğa harikasıdır. Kanyonun duvarlarını oluşturan kayaların, taşların yaşının 2 Milyar yıldan fazla olduğu söyleniyor.

WASHINGTON DC

Washington DC, Washington Amerika Birleşik Devletleri’nin başkentidir. Diğer bölgelere göre biraz daha resmi olsa da tarihi ve doğal güzellikleriyle en çok göz kamaştıran şehirlerden birisidir. Amerika başkanlarına ev sahipliği yapan Beyaz Saray buradadır.

Washington DC‘de görülmesi gereken başlıca yerler şunlardır:

*Beyaz Saray

*Lincoln Anıtı

*Washington Anıtı

*Botanical Garden

*Amerikan Kongre Binası

*İkinci Dünya Savaşı Anıtı

Dallas, Houston, Arlington-TEXAS

Teksas,ABD’nin yüz ölçüm olarak en geniş eyaletidir. Amerika petrol ihtiyacının hemen hemen yarısını Teksas’tan elde eder. Tarım ve hayvancılıkta da lider olan Teksas ticarette de Kaliforniya’dan sonra ikinci sıradadır. Önemli büyük şehirlerinden bazıları Dallas, Houston, Austin ve El Paso’dur. Teksas’ta görülmesi gereken başlıca yerler şunlardır:

*Six Flags Over Texas(Arlington)

*Dallas Arboretumu ve Botanik Bahçeleri (Dallas)

*AT%T Stadium (Arlington)

*The Houston Museum of Natural Science (Houston)

*Granbury Town Center

DELAWARE

Amerika’da her eyalet vergi miktarını kendi kurallarına göre belirlediği için değişiklik gösterebiliyor. Delaware, Amerika’nın ilk eyaleti olduğu için vergisiz eyallettir. Orada yapacağınız alışverişlerde vergi kesilmediği için diğer eyaletlere göre daha uygun fiyatlara alışveriş yapabileceksiniz.

*Tanger Outlet Center Atlantic City

*Christiana Mall

*Tanger Outlets

*Philadelphia Premium Outlets

Chicago-ILLINOIS

Şikago, Amerika’nın en büyük şehirlerinden birisi olmakla birlikte Illinois eyaletinin de en kalabalık şehridir. Basketbol’da NBA sayesinde yakından ismini sıkça duyduğumuz Şikago’da başlıca görülmesi gereken yerler şunlardır:

*Millenium Park

*Water Tower

*Skydeck

*Navy Pier

*Chicago River

*Bean

*John Hancock Binası

*Oak Beach

*Nort Avenue Beach

*Foster Beach