Erken Kayıt Olmak Avantajlı mı?

Kesinlikle EVET!

Work and Travel programı yaz döneminde başlıyor olsa da işlemlerine Ekim ayından itibaren süratle başlamanız gereken bir süreçtir. Erken kayıt ayları Ekim, Kasım ve Aralık aylarıdır. Aralık ayından sonra normal sezon başlar ve Şubat ayından sonra ise geç kalmaya başlarsınız.  Elinde cazip ve kaliteli iş seçenekleri olmayan birçok şirket bunu sadece indirim fırsatı olarak göstermeye çalışsa da, aslında erken kayıt olmanın çok daha büyük öneme sahip avantajları vardır.

En iyi işverenlerin kontenjanı erken dolar! En çok tercih edilen büyük ve popüler işverenler, eğlence parkları gibi işletmeler eleman alımına genellikle çok erken tarihlerde başlar. Bu nedenle kendi taleplerine en uygun işlere yerleşen öğrenciler, her zaman erken kayıt olan öğrencilerdir! Burada en iyiden kastımız sizler için en elverişli işlerdir.

İş fuarlarına katılarak iyi işverenlerle yüz yüze görüşme şansı elde edersiniz. Erken kayıt döneminde gerçekleşen iş fuarlarına katılan firmalar her yönüyle kaçırılmaması gereken, kurumsal ve güvenilir  işverenlerdir. Öğrenciler bu iş fuarlarında işverenlerle birebir görüşme imkânı bulur. Sorunsuz ve güzel bir Work and Travel için fuarlar kaçırılmaması gereken fırsatlardır.

Vize randevunuzun alınmasında sorun yaşamayın! Ocak ayından itibaren vize başvuruları konsolosluğun yoğun dönemlerine kayabilir. Nisan, Mayıs ayları vize görüşmelerinin en yoğun olduğu aylardır. Bu aylarda öğrencinin isteğine uygun randevu almak zorlaşır. Hatta geçtiğimiz yıllarda bu sebeple Haziran hatta Temmuz aylarında vizeye görüşmesine girmek zorunda kalan öğrenciler olmuştur.

Erken başvuru ret alma olasılığınızı düşürecektir. Vize tarihi geciktikçe vize başarı oranının düşmesi de istatistiksel bir geçrktir. Dosyanıza daha az vakit ayıran konsolosluk görevlisi, daha hızlı karar vermek zorunda kalacak ve bazı konularda gösterdiği rahatlığı ve esnekliği tanımayabilecektir. Mayıs ayı ve sonrasında konsolosluğun en yoğğun olduğu dönemdir.

Daha ekonomik uçak bileti alırsınız. Erken kayıt döneminde kayıt olup, vizelerini erken alan öğrenciler uçak biletlerini de geç kayıt yaptıran öğrencilere göre çok daha uygun fiyata alıyorlar, çünkü daha fazla araştırma yapma şansları oluyor ve ucuz bilet bulma şansları artıyor. Böylece uçak bileti ücretinden de tasarruf ediyorlar.

Arkadaş grupları daha kolay iş bulurlar. Eğer programa belli bir arkadaş grubu olarak başvuru yapmayı planlıyorsanız erkenden başvuru yapmanız durumunda popüler olan ve arkadaş gruplarını alabilecek kapasiteye sahip çok güzel işyerlerine yerleşebilirsiniz. Şubat ayı ve sonrasında arkadaş gruplarının aynı işyerine yerleştirilme olasılığı oldukça azalmaktadır.