Work and travel Eğlence Parkları

Work and travel Eğlence Parkları öğrencilerinin en çok tercih ettikleri ve memnuniyet oranı en yüksek olan iş seçeneklerinden biridir. Amerika’nın geneline yayılmış olan çok sayıda eğlence parkı mevcuttur. Genel olarak 3 çeşit eğlence parkı vardır.

Büyük eğlence parkları:

  1. Büyük Eğlence Parklar
  2. Su parkları – Aqua parklar
  3. Küçük eğlence parkları / Lunaparklar

Work and travel Eğlence Parkları en büyükten en küçüğe

Tema Parkı olarak da adlandırılan Amerikan Turizm sektörünün en önemli işletmelerinden olan büyük eğlence parkları ve tema parkları her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen işletmelerdir. Büyük eğlence parkları Six Flags, Universal Studios, Disney Land, Busch gardens, Schlitterbahn  gibi zincirlerdir. Bu işletmeler çok geniş bir alan üzerine kurulmuş olup, içince çok sayıda farklı oyun  ve aktivite barındırırlar. Adeta küçük bir şehiri andıran bu işletmeler özellikle bahar ve yaz aylarında çok yoğun çalışırlar ve binlerce kişiye de iş verirler. Eğlence parklarında hem açık hava hem da kapalı mekan pozisyonları bulunur. Genellikle pozisyonlar aday işyerine gidince supervisor tarafından belirlenir.

Su Parkları

Yaz tatillerinde özellikle çocuklu ailelerin en çok tercih ettikleri eğlence mekanlarından biri de su parklarıdır. Oldukça geiş alanlar üzerine kurumuş olan çeşitli havuz aktiviteleri ve dev su kaydıraklarından oluşan bu işletmelerde de eğlence parklarında olduğu gibi bir çok farklı çalışma alanı vardır. Su parklarında çalışanlar genellikle life guard, ride operator(oyun yöneticisi) ya da pool attendant ( havuz görevlisi) gibi görevlere alınırlar. Su parklarında çalışacak olanların yüzme biliyor olmaları gerekmektedir. Tüm çalışanlar temel bir yüzme testime tabii tutulurlar ve normal biçimde yüzebilen herkes bu testi geçebilir. Can kurtaranların yüzme becerisi, diğer çalışanlardan daha iyi olmalıdır. Su parklarında çalışanlar aynı zamanda ilk yardım eğitim sertifikası alırlar.

Küçük eğlence parkları

Amerika’nın birçok yerince lokal olarak faaliyet gösteren küçük eğlence parkları / lunapaklar bulunur ve bunlar da work and travel öğrencileri için bir çalışma alanı oluşturur.

Eğlence parkları ve su parklarında çalışan adaylar genellikle saatte 7.5 – 9 $ arasında ücret alırlar ve haftada 35-40 civarında çalışırlar. Park adaylara günü değişik saatlerinde shift verebilir. Genellikle mayıs ayında faaliyete geçen eğlence parkları özellikle Temmuz ayında en yoğun günlerini yaşar. Çoğu eğlence parkı Eylül ayı ortalarında sezonu bitirirler.

Eğlence parkları çoğunlukla work and travel öğrencilerini bir sponsor kuruluş aracılığıyla işe alırlar. Bu nedenle park işleri genellikle sağlıklı ve konaklaması ayarlanmış işler olur. İyi ve eğlenceli bir yaz tatili geçirmek, birçok arkadaş edinmek için eğlence parkları ve su parkları en populer iş seçenekleri arasındadır.