DS-2019 Formu

DS-2019 formu, J-1 vizesi için gerekli olan bir belgedir. J-1 vizesi, katılımcılarına ABD’de belirtilen sürelerde yasal çalışma hakkı kazandıran bir vize türüdür. J-1 vizesi, DS-2019 formunuzla birlikte size ABD’ye giriş hakkı tanıyan yasal belgelerdir.

Normalde, J-1 vizesi ile seyahat hakkı yoktur. Ancak WAT katılımcılarına, istisnai bir hak tanınmıştır. WAT programı katılımcısı, J-1 vizesi ile çalışma süresini tamamladıktan sonra isteğe bağlı olarak bir aylık seyahat süresine sahiptir.

J-1 vize türü katılımcıya DS-2019 formunda belirtilen süre boyunca yasal çalışma imkânı ve bir Sosyal Sigorta Numarası edinebilmesini sağlar. J-1 vizesi uzatılamaz ve J-1 vizesi ile ABD’ye giriş yapan kişiler aşağıdaki işlerde çalışmaz;

  • Au-Pair
  • Kamp görevlisi
  • Tıpla ilgili branşlar ve sağlık görevlisi
  • Uçuş eğitimi
  • Yolcu gemisi

DS-2019 formu iş yerleştirmesinin yapılması ve gerekli belgelerin imzalanmasından sonra sağlanır. DS-2019 Amerikan Hükümetince, Değişim Ziyaretçi Olabilme Sertifikasıdır. DS-2019 yasal program vize sponsorunun kim olduğunu, katılımcının ABD’de yasal çalışma sürelerini gösterir.

Katılımcı, ülkesinde bulunan ABD Konsolosluğu ya da Büyükelçiliğine DS-2019 formu ve geçerli pasaportu ile başvurarak J-1 vize talebinde bulunabilir. J-1 vizesi pasaportuna program numarası üzerine belirtilmiş şekilde basılacaktır. J-1 vizesi ABD dışında bir ABD Konsolosluğu ya da Büyükelçiliğince verilebilir. ABD’ye giriş yapıldıktan sonra J-1 vizesine başvurulamaz.

Farklı bir ülkede okuyan yabancı uyruklu öğrenciler, J-1 vizesini almak için kendi ülkelerine gitmelerine gerek yoktur. WAT programına katılmak için öğrenim gördükleri ülkedeki ABD Konsolosluk veya Büyükelçiliklerine başvuruda bulunabilirler.

J-1 vize kuralları gereğince, DS-2019 formunun hazırlanmasından önce kendinize bir iş ayarlamış olmanız gerekmektedir.