Başarılı bir Work and Travel için 8 İpucu

Work and Travel programının sizin için uygun olduğundan emin olun.
Adayların, ABD’de yaşayabilecekleri sıkıntıları göz önünde bulundurarak hareket etmeleri faydalarına olacaktır. Büyük paralar kazanmayı hayal ederek ABD yolculuğuna çıkmayın ve ABD’de kimi aksilikler yaşayabileceğinizi unutmayın.

Uçağınız rötar yapabilir, konaklama yerini beğenmeyebilir veya iş arkadaşlarınıza uyum sağlayama bilirsiniz. İşveren keyfi davranışlarda da bulunabilir. Zorluklarla baş edebilir yapıda değilseniz, tersliklerde aşırı panikliyorsanız veya aşırı asosyal kişiliğiniz varsa; Work and Travel size uygun bir program olmayabilir.

Bilgi edinin
Work and Travel danışmanınızdan, internetten ve eski katılımcılardan; gideceğiniz eyalet, şehir, işyeri hatta konaklama yeri hakkında bilgi edinin.

work and travel başarı Soru sormaktan çekinmeyin, ancak mutlaka araştırmalar yapın. Kişisel araştırmalarınız sonucunda hem bir çok sorunuza daha detaylı yanıtlar bulacak hem de konunun değişik yönleri hakkında farklı bilgilere ulaştığınızı göreceksiniz. Daha önce aynı yere gitmiş kişilerle yüz yüze görüşmeye çalışın ve kısa notlar alın. ABD’ye ne kadar hazırlıklı giderseniz, o kadar kısa sürede uyum sağlar ve olaylara hazırlıklı olursunuz.

İşvereninizle görüşün
İşvereninizi gitmeden en az 2 hafta önce arayın, kontrol edin, işyeri ve yapacağınız işle ilgili görüşün. Yola çıkmadan önce de arayıp, yolculuk bilgilerinizi verin.

İlk günlerinizi Türklerle geçirmeniz faydalı olabilir
Kültür şoku çoğu deniz aşırı seyahatlerde oldukça yaygın yaşanır ve bir gün ile bir hafta arasında sürebilir. Bu şok duygusunu; ilk günlerinizi arkadaşlarınız veya ABD’de yaşayan Türklerle daha fazla vakit geçirerek daha kolay atlatabilirsiniz.

Tutkulu, enerjik ve yapıcı olun
Uyum sağlayabilmek ve kısa sürede ABD’ye adapte olabilmek için heves ve yeteneklerinizi (özellikle de takım çalışmalarında) kullanın. Tutkulu ve yapıcı düşünceler, işleriniz için her zaman yeni ilhamlar getirebilir. İşverenler; iş alma, çalıştırma ve terfide sadece aldığınız eğitime bakmazlar.
Aynı yerde çalışan Work and Travel katılımcıları arasında, mesai ve ücret farklılıkları bu kriterlere bağlı olarak değişebilmektedir.

İş Dışında da Bir Hayatınız Olsun
Tüm vaktinizi işinize ayırmayın. Work and Travel programının bir kültürel değişim programı olduğunu unutmayın. İş çıkışında yeni yerler keşfedin. Eğlenmeye ve dinlenmeye yeteri kadar vakit ayırın. Sağlıklı hobiler dengeli bir yaşamın göstergesidir. Farklı bir kültürde bulunmak yeni arkadaşlıklar edinmek için bulunmaz fırsatlardır.

Yanınızda bulundurun
Belgelerinizi ve pasaportunuzu yanınızdan ayırmayın. Seyahatiniz öncesinde belgelerinizin bir kopyasını mutlaka evde bırakın ve ailenizi haberdar edin. Gerektiğinde belgelerin suretini e-posta yoluyla size gönderebilirler.

Paranızı idareli kullanın.
Amerika’ya gidişinizde, ilk maaşınızı almanız zaman alabilir. Aldığınız ödeme çekinde sorun yaşayabilirsiniz. Paranızı dikkatli harcayın, birşey satın almak istediğinizde tüm paranızı kullanmayın.

İşyeriniz, konaklama sağlamıyorsa, bunu sorun etmeyin. Konaklamayı gidince kendiniz, ayarlayabilirsiniz. Bir kaç metropol haricinde konaklama yerinin hiç de sorun olmadığını göreceksiniz.