Work and travel programında Araba Almak ve Kiralamak

Work and travel programında araba almak ve kiralamak ülkemize kıyasla çok daha hızlı ve çok daha ucuzdur. Araba Amerikan kültürünün çok önemlibir parçasıdır ve her hanenin en az bir arabası vardır. Ehliyet yaşı 16 olup, en çok tercih edilen seyahat aracı arabadır. 

Fiyatlar yerlerde!


Araba fiyatları, özellikle de ikinci el araba fiyatları ülkemize kıyasla çok daha ucuzdur. Bu yüzden Work and Travel öğrencileri arasında yaygın olan düşünce şekli gider gitmez bir araba satın almaktır. Ancak bu her yerde pek avantajlı olmayabilir.

Work and travel programında Araba Almak ve Kiralamak mantıklı mı? Amerika'da araba kiralamak ve satın almak


Eğer şehir merkezine ve konakladığınız yere uzak bir noktada yaşıyorsanız, toplu taşıma yoksa ve bu mesafeyi her gün giden 4-5 arkadaşsanız, birleşip ucuz bir araba almak belki de mantıklı olabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken şey, aldığınız arabayı tekrar satabilme olasılığınızdır. Bazı bölgelerdeki araba galerileri, pay-back sistemi ile size arabayı satarken, ortalama %20 kesinti ile geri almayı da garanti eder. Bu durumda alım fiyatınız göz önünde bulundurularak bir karar verilebilir. Aksi takdirde araba satın almak, gelirken çaresiz bir biçimde o arabayı bir yere park edip gelmekle sonuçlanabilir.

Araba fiyatlarına bakarken bir diğer önemli nokta da, diğer maliyetlerdir. Örneğin 1500 USD olarak gördüğünüz vb. araç, zorunlu sigorta ve vergiler eklendikten sonra 3000 USD’yi geçebilir ve bu arabayı satarken bu farkı geri alamazsınız.

Eğer amacınız programın sonlarına doğru,10-15 gün gezecek bir araba Amerika'da araba satın almakedinmekse, bunun için en iyi çözüm araba kiralamaktır. Amerika’da günde 40-50 USD ödeyerek oldukça lüks ve yeni arabalar kiralayabilirsiniz. Eğer 3-4 kişiyseniz, bunun kişi başı maliyeti  gerçekten çok az olacaktır. Araba kiralayabilmek için bir ehliyete ve kredi kartına ihtiyacınız olacaktır. Birkaç form doldurduktan sonra arabanızı alabilirsiniz.

Aracı kiralamak için en az 21 yaş sınırı olabilir ve mutlaka bir banka kartı ya da kredi kartı sahibi olmak zorundasınızdır.

Önemli Uyarı: Eğer eyalet dışına çıkacaksanız ve arabanızı geri getirmek istemiyorsanız, o halde hava alanlarındaki büyük oto kiralama şirketlerini tercih etmelisiniz. Yerel firmalarla arabayı teslim konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, sigorta kapsamınız. Size değişik sigorta paketleri önerilecektir. Güvenliğiniz için tam kapsamlı olanını seçmenizi öneriyoruz. Ayrıca, kiralama kontratınızın detaylarını iyi bilmelisiniz. Sizden istenen kira bedeline ek olarak, gideceğiniz her bir mil için de ek ödeme yapmanız istenebilir. Bu ücret ortalama mil başına 20 cent’dir.

En uygun fiyatlarla araba kiralamak için mutlaka önceden plan yapmalı, www.sidestep.com ya da benzeri siteler ile online “best offer” takip etmelisiniz. Önceden rezervasyon yaptığınızda, şirkete gittiğiniz gün aracınız rezerve etmiş olduğunuz fiyat üzerinden hazır olacaktır.

Work and travel programında araç kiralamak için siteler

Work and travel programında araba kiralamak için aşağıdaki siteleri kullanabilirsiniz. 

Work and travel programında Araba Almak ve Kiralamak için gereken belgeler

Pasaport – 21 yaşında olmanız gerekmektedir. 

Ehliyetiniz

Varsa sosyal güvenlik kartınız

Kredi kartı