Amerika’da Seyahat Etmek

Work and Travel programının seçmeli, ikinci aşaması olan seyahat kısmında bir ay kadar süreyle Amerika’nın istediğiniz bölgesini gezebilir, güzel bir tatil yapabilirsiniz. İşinizden ayrıldıktan sonra (1 Ekim sonrasından itibaren)  yasal olarak 30 gün seyahat etmeye hakkınız bulunmaktadır. Amerika yüz ölçümü olarak büyük bir ülke olduğundan eyaletler arası ulaşımda en çok tercih edilen vasıta uçaklardır. Amerika’da seyahat etmek, work and travel programının kesinlikle değerlendirmeniz gereken kısmıdır.

Uçuyoruz!!!

Uçak yolculuklarıyla -erken rezervasyonda ciddi indirimlerden yararlanabilirsiniz- ülkenin istediğiniz bölgesine gidip, çöllerden şelalelere kadar sayısız doğa harikasını görebilir, Empire State Binası ve Özgürlük Anıtı gibi önemli birçok yapıyı gezebilirsiniz. Müzeler, sanat galerileri, gösteri merkezleri, spor karşılaşmaları, konserler, yerel festivaller ve panayırlar, büyük parklar, ziyaret edilecek yerler listenizde olmalıdır. Böylece birkaç ay boyunca çalıştığınız ülkeyi daha iyi tanıma fırsatı bulacaksınız. Amerika’da seyahat etmek için kullanabileceğiniz bir çok alternatif daha bulunuyor. Bütçeniz, arkadaş grubunuz, kişisel zevklerinize göre değişiklik gösterebilecek sonsuz varyasyon bulunuyor.

Tatil konusunda gitmeyi planladığınız yerler kadar önemli olan bir diğer nokta da nasıl seyahat edeceğinizdir. Amerika’da seyahat etmek demek uçmak demektir.

Arabayla Yolculuk

Amerika’da otomobilini size ödünç verecek bir tanıdığınız yoksa, arabayla seyahat için iki ihtimaliniz var demektir. Ya araba kiralayacaksınız ya da araba satın alacaksınız. Amerika’da araba fiyatları son derece uygundur. İşinizi görecek ikinci el bi aracı 1.000 $ ın altında bir fiyata bile satın alabilmeniz mümkün. Birkaç arkadaşınızla bir araya gelip rahatlıkla bir araba satın alabilirsiniz. Araba alıp satma işlemleri de son derece basittir.

Araba kiralamak da pahalı bir işlem değildir. Fiyatlar eyaletlere, şirketlere, döneme, araca göre değişmekle birlikte genellikle günlük 30 ila 75$ arasında işinizi görecek bir araç bulabilirsiniz.

Benzinin Türkiye’ye oranla çok daha ucuz olduğunu hatırlatalım. Amerika is built on 4 wheels, Amerika 4 teker üstüne inşa edilmiştir. Araba kültürü ülkemizden çok farklıdır, Amerika’da seyahat etmek için en çok kullanılan vasıta arabadır.

Otobüsle Yolculuk

Otobüsle seyahat en ucuz fakat en yorucu yöntemdir. Otobüsçülük sektörü adeta Greyhound firmasının tekelindedir ve Greyhound’un otobüsleri genellikle çok eski ve bakımsızdır. Türkiye’den ABD’ye gidenlerin yolculuk konusunda en fazla şaşırdıkları konu, ABD deki otobüs firmaları olmaktadır. Türk otobüs firmaları, Amerika şartlarında süper lüks sayılabilir. Otobüsle seyahati, yalnızca kısa mesafeli yolculuklarda önerebiliriz.

www.greyhound.com ziyaret edebilir veya 1-800-231-2222?yi arayabilirsiniz.

Trenle Yolculuk

Tren, otobüslerle kıyaslandığında çok daha konforludur. Bilet fiyatları ise, uçak bilet fiyatlarıyla neredeyse aynıdır. Tren özellikle kısa mesafeli yolculuklarda tavsiye edilebilir. Amerika’da yolcu taşımacılığı yapan tek demiryolu şirketi Amtrak’tir.

Biletinizi internetten veya Amtrak bürolarından alabilirsiniz. Rezervasyon ve hareket saatleri konusunda 1-800-USA-RAIL i arayabilir veya www.amtrak.com sitesine girebilirsiniz.

Uçakla Yolculuk

Uçakla yolculuk Amerika’da oldukça yaygındır. Araba, otobüs veya trenle saatler süren mesafeyi uçakla kısa sürede katedebilirsiniz. Uçak fiyatları da otobüse göre pahalı trenle hemen hemen aynıdır. Hızı ve konforu nedeniyle en çok rağbet gören yolculuk şeklidir. Uçak sizin için de vazgeçilmez bir ulaşım aracı olacaktır. Bilet fiyatları nereden nereye ve hangi tarihler arasında uçmak istediğinize göre değişir. Çesitli internet sitelerinden ucuz bilet bulmanız mümkün olabilmektedir.
www.orbitz.com
www.expedia.com
www.travelocity.com
www.cheaptickets.com
www.travel.yahoo.com

Amerika Dışına Seyahat

J-1 vizesi sahipleri, Amerika dışına seyahat ettikleri takdirde bir daha aynı vize ile Amerika’ya giriş yapamazlar. Seyahatiniz esnasında kısa bir süre için dahi olsa Amerika’yı terk ederseniz, tekrar Amerika’ya girme imkanınız yoktur. Bu yüzden gezileriniz sırasında Meksika veya Kanada’ya gitmemeye özen gösterin. Amerika’da seyahat etmek, Amerika içi seyahat edebileceğiniz anlamına gelir, Ameirka vizenizin olması her istediğiniz ülkeye girebileceğiniz anlamına gelmez.